Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę Warszawy, przedstawiła swój pomysł na renowację słynnej kamienicy na rogu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich. Polityczka uważa, że obecny pustostan można zagospodarować na dom rzemiosła.
Pomysł na przywrócenie do życia kamienicy po Empiku
Jak podaję serwis TVN Warszawa, podczas środowej konferencji prasowej Magdalena Biejat poruszyła temat budynku po Empiku, który od dwóch lat stoi pusty.
- Wyobraźmy sobie, że ten pusty budynek jest domem rzemiosła, gdzie każdy z nas chce przyjść, bo można zjeść coś dobrego, kupić coś od drobnych przedsiębiorców, naprawić buty, czy pójść do krawca. Chcemy, żeby tutaj drobni przedsiębiorcy mogli korzystać ze stabilnych czynszów (maksymalnie 10 złotych za metr kwadratowy), stabilnych umów i czuć, że mogą bezpiecznie rozwijać swój biznes - powiedziała Biejat.
Losy kamienicy na przestrzeni lat
Przez ponad 70 lat Empik sprzedawał w kamienicy prasę, książki, muzykę oraz organizował spotkania z ludźmi kultury. Po wyprowadzce firmy przed dwoma laty lokal świeci pustkami. Empik zajmował budynek od momentu jego odbudowy w 1951 roku (wówczas jeszcze jako Klub Międzynarodowej Prasy i Książki). Jednym z przyczyn tego, że zabytkowa kamienica stoi pusta, jest fakt, iż miasto nie mogło porozumieć się z firmą w sprawie remontu.
Powstała na przełomie lat 40. i 50. kamienica z charakterystycznym napisem "CAŁY NARÓD BUDUJE SWOJĄ STOLICĘ" wyróżnia się niepowtarzalnymi walorami artystycznymi oraz jest cennym dokumentem działalności projektowej czołowych architektów Biura Odbudowy Stolicy, czyli Zygmunta Stępińskiego i Mieczysława Kuźmy. Wnętrza zaprojektowano z rozmachem, zdobiąc je sztukateriami oraz freskami ukazującymi nową Warszawę.
Tunel pod Dworcem Zachodnim - zobacz zdjęcia: