Zakończył się remont zabytkowej wieży ciśnień
Prace renowacyjne 136-letniej wieży prowadzone od marca tego roku trwały nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynku. Po zewnętrznej stronie renowacją objęto głównie ceglaną elewację – tu naprawy wymagały pęknięcia i ubytki w murze, w tym dekoracyjne elementy wykonane z piaskowca. W sumie do prac konserwatorskich zaangażowanych było ok. 40 fachowców, w tym kamieniarze, dekarze, elektrycy, murarze.
"Wieża jest budowlą dość nietypową, dlatego do jej modernizacji należało podejść w sposób niestandardowy. Najbardziej czasochłonne okazały się prace w dolnej części budowli, której stan wymagał dużo więcej prac niż w części górnej, która była lepiej zachowana. Renowacja trwała przez ponad dziewięć miesięcy" – tłumaczył Marek Smółka, rzecznik prasowy warszawskiego MPWiK.
Wewnątrz prace konserwacyjne prowadzone były m.in. na klatce schodowej. Oczyszczono także żeliwne rury, wymieniono i wzmocniono izolację, wykonana została instalacja elektryczna, odrestaurowane zostały drewniane drzwi.
Zgodnie z planem remont zabytku zakończył się na początku grudnia. Odbywał się on w oparciu o Projekt Budowlano-Wykonawczy Remontu Wieży Ciśnień, zawierający Program Prac Konserwatorskich uzgodniony z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Koszt remontu wieży to blisko 1,7 mln zł netto. Spółka na realizację zadania otrzymała finansowe wsparcie ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 140 tys. zł w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”.
40-metrowa wieża ciśnień została wybudowana w 1886 r. jako ważny element zaprojektowanej przez W. Lindleya Stacji Filtrów. Już w latach 30. XX w. została wyłączona z użytku i pełni dziś rolę zabytku. Cała Stacja Filtrów na mocy rozporządzenia Prezydenta RP w 2012 r. została uznana za Pomnik Historii.