Po co te zmiany?
Nowy plan to nic nowego dla urzędników, ale dla mieszkańców już tak. Zaproponowany układ okolic placu Zawiszy wynika z polityki przestrzennej miasta. Jeśli taki plan zagospodarowania przestrzennego zostanie zrealizowany, to mieszkańcy Ochoty doczekają się dwukierunkowych Alej Jerozolimskich na całej długości. Teraz na kilkaset metrów przed placem wpadają w ulicę Niemcewicza, to powoduje dodatkowe korki. Dwukierunkowe Aleje to główne założenie zmian.
- Jeśli Aleje będą rozszerzone, to nie będzie pięciu ulic wlotowych na plac. Nasza propozycja jest taka, aby ulicę Grójecką "odgiąć" przed placem Zawiszy w kierunku Alej Jerozolimskich. Wtedy na całej długości Hotelu Sobieski, prawie do ulicy Dalekiej, pozostaje część terenu która nie jest układem komunikacyjnym. Tramwaj nadal będzie miał możliwość przejechać przez planowany park - zapewnia zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wanda Stolarska.
Powrót starych rogatek?
Urzędnicy zwracają uwagę, że wokół placu brakuje zieleni. To kolejny - ich zdaniem - argument za powstaniem parku w miejscu "odgiętej" Grójeckiej. Park będzie strefą wypoczynku, znaleźć mają się w nim fontanny oraz lokale usługowe. Jednym z pomysłów na ich umiejscowienie jest odbudowa starych rogatek miasta, które do 1942 roku stały przy placu Zawiszy. Obawy urzędników budził 130-metrowy budynek, który ma stanąć przy placu Zawiszy.
- Długo się zastanawialiśmy w jakiej formie i czy powinien stanąć ten wieżowiec. Rozmowy na jego temat trwały ponad cztery lata. Inwestor zmieniał koncepcję. Pierwszą decyzję wydano w 2006 roku. Taki budynek, mamy nadzieję, nie zdominuje tego miejsca. A może je podkreśli? - zastanawia się dyrektor Stolarska.
25 maja zaplanowano konsultacje online w sprawie koncepcji nowego układu Grójeckiej i okolic placu Zawiszy. Mogą wziąć w nich udział wszyscy mieszkańcy.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!