Zbliża się Pełnia Wilczego Księżyca 2021. Kiedy będzie można ją zaobserwować?

i

Autor: Robert Karkowski fot. Robert Karkowski

Zbliża się Pełnia Wilczego Księżyca 2021. Kiedy będzie można ją zaobserwować?

2021-01-20 15:46

Pełnia Wilczego Księżyca, zwana także Pełnią Lodowego Księżyca lub Pełnią Starego Księżyca, wypada w tym roku 28 stycznia o godz. 20.18. Podczas pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i wówczas możemy go oglądać w pełnej okazałości.

Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce co 29,5 dnia. Najbliższe takie zjawisko czeka nas już 28 stycznia. Styczniową pełnię Księżyca nazywamy Pełnią Wilczego Księżyca, a jej nazwa pochodzi od wycia głodnych wilków, które styczniu podchodziły bliżej niż zazwyczaj do domów ludzi w poszukiwaniu jedzenia. Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy: nów, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią, czyli trzecią, kwadrę. W tym miesiącu pierwsza kwadra przypada na 20 stycznia na godz. 22.03, pełnia na 28 stycznia godz. 20.18, ostatnia kwarta - 4 lutego godz. 18.38, a nów - na 11 lutego godz. 20.08. Przeważnie w każdym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Są jednak wyjątki. Pierwszy może wydarzyć się w lutym gdy nie wystąpi żadna pełnia. Drugi wyjątek to dwie pełnie w jednym miesiącu. Zdarza się to raz na około 2,7 roku i mówimy wówczas o Pełni Niebieskiego Księżyca. Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Dla przykładu, w styczniu jest Pełnia Wilczego Księżyca, w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca, a w marcu Pełnia Robaczego Księżyca. Zjawisko pełni przez tysiące lat było wykorzystywane przez ludzi m.in. do ustalania najlepszego momentu na uprawy i zbiory.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Śnieżyca w Warszawie

Jak dobrze znasz polskie przesądy?

Pytanie 1 z 11
Lewa ręka swędzi...