Balustrada balkonu przy Powsińskiej 24 - choć nie jest zabytkiem, warto przystanąć, by poświęcić jej chwilę uwagi. Ten wyróżniający się nietypowym kształtem element architektoniczny przypomina bowiem o najtrudniejszym okresie w historii stolicy - Powstaniu Warszawskim. Zbrojny zryw przeciwko niemieckim okupantom pochłonął tysiące (głównie młodych) ofiar wśród walczących i cywilów. Odpowiedzią hitlerowców było też zrównanie ogromnej części miasta z ziemią. Powojenna odbudowa niemal całkowicie zatarła widoczne ślady działań zbrojnych. Są jednak nieliczne wyjątki, do których należy zdeformowana eksplozją pocisku balustrada balkonowa kamienicy na Sadybie.
ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE
Balustrada zachowa swój kształt
Okazją do wspomnienia o tym śladzie po powstaniu jest remont kamienicy, o którym informował serwis sadyba24.pl. W artykule poświęconym miejscu czytamy, że ekipa remontująca balkony przy Powsińskiej 24 ten jeden zachowa w niezmienionej formie. Taka była wola właścicielki lokalu i zleceniodawców remontu. Przy okazji napisano, dlaczego balkon przez dekady opierał się naprawom. Właścicielka mieszkania wspomina, że w czasie powstańczych walk w narożnik budynku trafił niemiecki pocisk, którego eksplozja uszkodziła kamienicę. O ile pęknięcia w murze udało się zakleić, to balustrady nie można było wymienić ani naprawić. Przedstawiciele komisji odbudowy, którzy po wojnie odwiedzili lokal, stwierdzili, że balustrada i balkon połączone są z długimi belkami konstrukcyjnymi wchodzącymi w głąb budynku. Ingerencja w tę konstrukcję wiązała się po prostu ze zbyt dużym ryzykiem. Dziś balustrada jest przede wszystkim jedną z powstańczych "blizn" Warszawy. W naszej galerii obejrzycie ją dokładniej.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!