Zamek Królewski w Warszawie

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Historia

Zegar Zamku Królewskiego skrywa niezwykłą historię. Pierwszy wykonano ponad 400 lat temu

2023-09-28 13:40

Zegar na Zamku Królewskim to jeden prawdziwych symboli Warszawy. Ulokowany na szczycie zabytku zdobi go nieustannie od wielu lat. Jego poprzednik powstał natomiast aż cztery wieki temu.

Historia zegara na Zamku Królewskim. Prawdziwy skarb historii

Pierwszy zegar powstał wraz z wybudowaniem Zamku Królewskiego w 1622 roku. Jego twórcą miał być znany zegarmistrz warszawski Jan Sulej. Zegar ucierpiał po raz pierwszy w czasie potopu szwedzkiego, podczas którego zniszczeniu uległa cała wieża zamku. Jego destrukcja była na tyle duża, że po przegonieniu najeźdźcy musiał zostać zamieniony na nowy.

Następnie obiekt ucierpiał poważnie w czasie II wojny światowej, dokładnie 17 września 1939 r. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:15 i w tym położeniu pozostawały aż do całkowitego zniszczenia Zamku przez hitlerowców w 1944 roku.

Odbudowa Zamku Królewskiego. Zegar ruszył na nowo

Podczas odbudowy Zamku Królewskiego w latach 70-tych wykonano całkowicie społecznie nowy zegar wieżowy. Jego mechanizm i wystrój zewnętrzny zostały wykonane przez zespół członków Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, pracujący pod kierunkiem mistrzów zegarmistrzowskich - Władysława Zaleskiego i – nieżyjącego już – Eugeniusza Wójcika. Konstruktorem mechanizmu zegara był mgr inż. Marek Górski – absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, ściśle współpracujący z prof. dr. hab. inż. Zdzisławem Mrugalskim z tegoż Wydziału.

Za projekt rekonstrukcji wystroju zewnętrznego, tzn. tarcz i wskazówek odpowiedzialny był zespół pracowników Instytutu Przemysłu Budowlanego Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. mgr. inż. arch. Stanisława Marzyńskiego. Dzwony zegarowe, do wybijania godzin i kwadransów, wykonał w Węgrowie ludwisarz Antoni Kruszewski z synami.

Pracami związanymi z wykonaniem i montażem mechanizmu zegara oraz zainstalowaniem go na wieży zamkowej kierował mistrz zegarmistrzowski Władysław Zaleski, a wykonaniem tarcz zegarowych – zegarmistrz Jan Stefanek. Całość prac nadzorował prof. Zdzisław Mrugalski.

Po latach wojennych cierpień zegar ponownie wyruszył o godz. 11:15 w dniu 19 lipca 1974 r., w trakcie uroczystości finalizującej pierwszy etap odbudowy Zamku, oddania obiektu w stanie surowym. Warto zaznaczyć, ze zegar na wieży był pierwszym całkowicie ukończonym i działającym urządzeniem w odbudowywanym Zamku. Opiekunem zamkowego zegara jest obecnie pan Bartłomiej Górski, syn wspominanego wyżej inżyniera Marka Górskiego.

Zobacz poniżej zdjęcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego:

Warszawa staje się niesamowitym miejscem. To najcudowniejszy moment w roku. Jan Ołdakowski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego