Zegar Zamku Królewskiego skrywa niezwykłą historię. Pierwszy wykonano ponad 400 lat temu

2023-09-28 13:40

Zegar na Zamku Królewskim to jeden prawdziwych symboli Warszawy. Ulokowany na szczycie zabytku zdobi go nieustannie od wielu lat. Jego poprzednik powstał natomiast aż cztery wieki temu.

Zamek Królewski w Warszawie

i

Autor: ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Historia zegara na Zamku Królewskim. Prawdziwy skarb historii

Pierwszy zegar powstał wraz z wybudowaniem Zamku Królewskiego w 1622 roku. Jego twórcą miał być znany zegarmistrz warszawski Jan Sulej. Zegar ucierpiał po raz pierwszy w czasie potopu szwedzkiego, podczas którego zniszczeniu uległa cała wieża zamku. Jego destrukcja była na tyle duża, że po przegonieniu najeźdźcy musiał zostać zamieniony na nowy.

Następnie obiekt ucierpiał poważnie w czasie II wojny światowej, dokładnie 17 września 1939 r. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:15 i w tym położeniu pozostawały aż do całkowitego zniszczenia Zamku przez hitlerowców w 1944 roku.

Odbudowa Zamku Królewskiego. Zegar ruszył na nowo

Podczas odbudowy Zamku Królewskiego w latach 70-tych wykonano całkowicie społecznie nowy zegar wieżowy. Jego mechanizm i wystrój zewnętrzny zostały wykonane przez zespół członków Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, pracujący pod kierunkiem mistrzów zegarmistrzowskich - Władysława Zaleskiego i – nieżyjącego już – Eugeniusza Wójcika. Konstruktorem mechanizmu zegara był mgr inż. Marek Górski – absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, ściśle współpracujący z prof. dr. hab. inż. Zdzisławem Mrugalskim z tegoż Wydziału.

Za projekt rekonstrukcji wystroju zewnętrznego, tzn. tarcz i wskazówek odpowiedzialny był zespół pracowników Instytutu Przemysłu Budowlanego Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. mgr. inż. arch. Stanisława Marzyńskiego. Dzwony zegarowe, do wybijania godzin i kwadransów, wykonał w Węgrowie ludwisarz Antoni Kruszewski z synami.

Pracami związanymi z wykonaniem i montażem mechanizmu zegara oraz zainstalowaniem go na wieży zamkowej kierował mistrz zegarmistrzowski Władysław Zaleski, a wykonaniem tarcz zegarowych – zegarmistrz Jan Stefanek. Całość prac nadzorował prof. Zdzisław Mrugalski.

Po latach wojennych cierpień zegar ponownie wyruszył o godz. 11:15 w dniu 19 lipca 1974 r., w trakcie uroczystości finalizującej pierwszy etap odbudowy Zamku, oddania obiektu w stanie surowym. Warto zaznaczyć, ze zegar na wieży był pierwszym całkowicie ukończonym i działającym urządzeniem w odbudowywanym Zamku. Opiekunem zamkowego zegara jest obecnie pan Bartłomiej Górski, syn wspominanego wyżej inżyniera Marka Górskiego.

Zobacz poniżej zdjęcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego:

Warszawa staje się niesamowitym miejscem. To najcudowniejszy moment w roku. Jan Ołdakowski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego