Świadczenie postojowe. Do kiedy składać wniosek?
Stan epidemii w Polsce nie obowiązuje oficjalnie od 16 maja 2022 roku. Teoretycznie wnioski o wypłatę świadczenia postojowego można natomiast składać jedynie przez 3 następujące po tej dacie miesiące. Oznacza to, że dokumenty należy złożyć najpóźniej do 16 sierpnia.
Ile wynosi postojowe w 2022 roku?
- Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - przekazał przedstawiciel biura prasowego ZUS Grzegorz Dyjak.
Świadczenie postojowe: wniosek
Jakie wnioski składać można do wspomnianego już 16 sierpnia? Chodzi konkretnie o: RSP-D, RSP-DK, RSP-DD, RSP-DB, RSP-SK, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CK, RSP-CZ, RSP-CD6.
Czytaj również: Gostynin: 78-latka oszukana przez telefon. Straciła oszczędności życia
Dla kogo świadczenie postojowe z ZUS?
Z założenia dodatkowe pieniądze są przeznaczone dla osób, które przez pandemię COVID-19 odczuły negatywne zmiany dla budżetu swojego oraz własnego biznesu. Mowa tu więc o osobach wykonujących umowy cywilnoprawne i przedsiębiorcach. W zależności od tego, na jakiej zasadzie chcemy skorzystać ze świadczenia, należy wybrać odpowiedni kod wniosku. Ich konkretny spis ze wskazówkami udostępnia na swojej stronie internetowej ZUS.
ZOBACZ TAKŻE: