Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego 2022 na pl. Zamkowym. Znamy szczegóły

i

Autor: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego 2022 na pl. Zamkowym. Znamy szczegóły

2022-07-31 9:55

1 sierpnia o godzinie 16:00 po raz kolejny odbędzie się akcja Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego. Uczestnicy chcą swoim gestem uczcić pamięć powstańców oraz przypomnieć, jaką symbolikę ma obchodzona rocznica.

Na placu Zamkowym w Warszawie 1 sierpnia po raz ósmy odbędzie się akcja społeczna pn. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, w trakcie której wolontariusze, przechodnie i turyści utworzą symbol Polski Walczącej - poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).

Specjalna akcja w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak wyjaśniono, Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego to społeczna inicjatywa, której celem jest oddanie hołdu powstańcom warszawskim. "Stało się już tradycją, że w godzinę +W+ na pl. Zamkowym zgromadzony tłum ustawia się w kształt powstańczej kotwicy" - napisano, dodając, że akcja organizowana jest od 2014 r.

Czytaj także: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdźcie planowane zmiany w ruchu i komunikacji

"Gdy po raz pierwszy organizowaliśmy ten happening, było nas kilkanaścioro, mieliśmy tylko cel i chęci do działania. Dziś nasze zgromadzenie uzyskało status cyklicznego i gromadzi tysiące ludzi na pl. Zamkowym oraz obserwujących nas na stronach internetowych i w innych środkach przekazu" - czytamy w informacji NCK.

Zwrócono uwagę, że dzięki tym działaniom "każdego roku na pl. Zamkowym obcokrajowcy mogą dowiedzieć się, dlaczego Warszawa 1 sierpnia o godz. 17 staje i oddaje cześć swoim bohaterom". "Żywym znakiem oddajemy cześć Powstańcom Warszawskim z nadzieją, że świat zrozumie, jak bardzo Polacy kochają wolność i że są w stanie dla niej oddać nawet życie" - podkreślono.

Początek zbiórki uczestników akcji na placu Zamkowym - 1 sierpnia o godz. 16:00.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Koliber Oddział Warszawa, Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta i Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom we współpracy z NCK. Przedsięwzięcie dofinansowano z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podpisano apel o uczczenie wybuchu Powstania. W tym roku jest wyjątkowy!
  2. Archidiecezja Warszawska zaapelowała do księży. Naraz włączą wszystkie dzwony
  3. Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Gdzie i o której się odbędzie?
Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum