Posiłki dotrą na całe Mazowsze
Istotny dla powodzenia projektu jest fakt, że jedenaście zaangażowanych w niego organizacji rozsiane jest po całym województwie. To oznacza, że posiłki dotrą na całe Mazowsze. Na ten cel samorząd województwa przekazał 2 miliony złotych.
– To dobrze wykorzystane pieniądze. Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Ten projekt ma szczególne znaczenie, zwłaszcza że jego uruchomienie zbiega się z prawosławnymi świętami wielkanocnymi. Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków – powiedział marszałek województwa, Adam Struzik.
Posiłki przygotują podmioty ekonomii społecznej, które na co dzień prowadzą lokale gastronomiczne. Jednym z takich lokali jest prowadzona przez Caritas pierogarnia „U Aniołów”. - Nasza pierogarnia specjalizuje się w kuchni polskiej. Taką podamy uchodźcom, taką już podajemy, bo pomagamy od początku wojny. To niezwykle ważny dla nas projekt. Pierogi oczywiście będą też, ale nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Będą też inne potrawy – bitki schabowe, kotleciki mielone – typowo pyszna polska kuchnia. Będziemy korzystać ze wsparcia pań z Ukrainy, dwie już u nas pracują. Myślę, że będzie też tak, że będą nam sugerowały, albo serwowały swoje specjały – tłumaczyła Jowita Pietrak, kierownik pierogarni.
Co ważne, posiłki będą wydawane już na czas prawosławnych świąt wielkanocnych. Organizacje, które biorą udział w inicjatywie, to:
- z Warszawy pierogarnia „U Aniołów”, Restauracja Different i Serdeczny Bar Mleczny prowadzone przez Fundację Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie” i Spółdzielnia Socjalna „Kto Rano Wstaje”;
- z subregionu radomskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” prowadzące Restaurację „Różany Gościniec”, Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka” i Fundacja „Dobry Duszek;
- z subregionu siedleckiego Spółdzielnia Socjalna „Czarny Bez” z Węgrowa i Centrum Integracji Społecznej Caritas Siedlce, a także Grupa „AS”, która swoją działalność prowadzić będzie w punktach w Mławie, Ciechanowie i w Płocku, Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” z Drobina i Spółdzielnia Socjalna „Na Wspólnej” z Ostrołęki.
Samorząd wojewódzki zapowiada, że jeśli posiłki będą cieszyły się popularnością, to projekt będzie kontynuowany.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!