parada równości

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

w warszawie

15 czerwca rusza Parada Równości 2024. To drugie tego typu zgromadzenie w Warszawie

2024-06-13 14:41

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy już w tę sobotę, 15 czerwca. Wśród maszerujących znajdzie się m.in. Luna, tegoroczna reprezentantka Polski na Eurowizji. Po raz pierwszy w historii Paradę wsparł urzędujący wicepremier, Krzysztof Gawkowski, który znalazł się w jej Komitecie Honorowym.

15 czerwca, w sobotę odbędzie się Parada Równości, organizowana przez fundację Wolontariat Równości. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00, kiedy uczestnicy ruszą spod Pałacu Kultury i Nauki.

Parada Równości w Warszawie - trasa, miejsce startu (15.06)

Parada równości ruszy spod Pałacu Kultury, a następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi, potem Marszałkowską. Kolejnymi punktami na trasie będą: Park Saski, ulica Królewska i Krakowskie Przedmieście. Następnie ul. Senatorską wróci na plac Bankowy. Potem aleją "Solidarności" do Jana Pawła II, a następnie zgromadzenie zawróci do Pałacu Kultury, by zakończyć Paradę na Emilii Plater.

Harmonogram wydarzeń Parady Równości (15.06)

  • 11:00-18:00 Miasteczko Równości - plac pod Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki
  • 14:00 Parada Równości (marsz ok 2,5 h) - start: Miasteczko Równości (Al. Jerozolimskie) w kierunku Marszałkowskiej
  • 17:00 do rana - oficjalne afterparty po Paradzie Równości i impreza zamknięcia Queer Week: La Pose Festival - klub La Pose
  • 21:30-23:30 - Kinoteka: Kino Letnie - pokaz plenerowy filmu Portret kobiety w Ogniu (2019), reż. Celine Sciamma - plac przed Kinoteką (w miejscu Miasteczka Równości)
  • Diva Beauty Club - Parada Kobiet - oficjalny after tylko dla kobiet.

Pozostałe imprezy klubowe:

  • Glam Club - Klubowy after w z dragiem i... niespodzianką
  • Galeria Club - klubowy after przesiąknięty dragiem

Parada Równości 15 czerwca 2024. Wydarzenia i atrakcje. Udział organizacji pozarządowych i patronat m.st. Warszawa

Parada Równości na dobre znalazła swoje miejsce w kalendarzu warszawskich czerwcowych wydarzeń - jej pierwsza edycja miała miejsce w 2001 roku. Od tamtego czasu niemal corocznie społeczność LGBT+ bawi się i upomina o swoje prawa na ulicach miasta. W tym roku Parada po raz pierwszy przejdzie pod matronatem Ministry ds. Równości i ze wsparciem wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, który znalazł się w jej Komitecie Honorowym.

Tegoroczna Parada rozpocznie się pod Pałacem Kultury i Nauki, gdzie od strony Kinoteki stanie Miasteczko Równości, w którym udział wezmą liczne organizacje pozarządowe działające na rzecz społeczności LGBTQ+ oraz podmioty stricte pomocowe, jak Otwarta Przestrzeń oferująca darmowe porady psychologiczne lub związane z kulturą, w tym Lesbikon - pierwszy magazyn lesbijski. Nie zabraknie atrakcji o charakterze rozrywkowym: MAC Cosmetics i Sephora zapraszają na swoje stoiska, gdzie profesjonalni wizażyści przygotują uczestników do Parady. W Miasteczku Równości będzie można także zjeść - rozstawią się w nim liczne food trucki, znane warszawiankom i warszawiakom z Targu Śniadaniowego.

Maszerujący ruszą w stronę Traktu Królewskiego, by przejść pod Kolumną Zygmunta, gdzie rozpoczynały się pierwsze Parady Równości w historii. Kolejnym ważnym punktem będzie Pałac Prezydencki - symbol władzy w Polsce, pod którym uczestnicy będą żądać równych praw.

O wszystkich tegorocznych Paradach Równości pisaliśmy tutaj: Parada Równości 2024 w Warszawie. W czerwcu będą jeszcze dwie parady

Kino plenerowe w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy