Rafał Trzaskowski

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Pamięć

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Trzaskowski: Nie bądźmy obojętni

2023-04-19 17:22

Rafał Trzaskowski wygłosił emocjonalne przemówienie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Prezydent stolicy mówił między innymi o tym, jak wiele miastu odebrała II wojna światowa. Podkreślał również, że nikt w dzisiejszym świecie nie powinien zgadzać się na jakąkolwiek formę nietolerancji.

Trzaskowski podkreślił, że ta olbrzymia tragedia getta warszawskiego, to również olbrzymia tragedia Warszawy. - Jedna trzecia wszystkich mieszkańców Warszawy przed wojną to była ludność żydowska, nasi współobywatele - dodał.

Zaznaczył, że ulice getta to były przed wojną ulice, na których tętniło życie. - Niestety tych materialnych pamiątek po naszych współobywatelach jest bardzo mało, niewiele ich zostało. To wspólne dziedzictwo pokazywane jest w Muzeum POLIN. To bardzo ważne miejsce, bo pokazuje tysiąc lat wspólnej historii, pokazuje, że ta historia jest nierozerwalna, tak jak kiedyś łączyły się wspólnoty - powiedział.

Czytaj również: 80. rocznica powstania w getcie. Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wystąpienie Rafała Trzaskowskiego

- To, co się stało podczas tragedii getta, to wyrwanie części naszego serca. Dokonując tego mordu, Niemcy wyrwali nam część serca. Ale ślady żydowskiej Warszawy są w nas, warszawiakach. W języku, we wrażliwości, żyją właśnie w nas - ocenił.

- Często zastanawiamy się dlaczego powstanie w getcie wybuchło właśnie w Warszawie, jak to jest, że później powstanie warszawskie wybuchło właśnie tutaj. Bo tacy są warszawiacy. Niepokorni, silni i zawsze walczący o godność - podkreślił.

Zaznaczył, że po tym wszystkim, co się stało, nie ma już miejsca w Warszawie, w Polsce, w Europie i na świecie na antysemityzm. - Nie powinno być też miejsca na brak tolerancji - dodał.

Czytaj również: Wyjątkowy cmentarz żydowski w Warszawie. Tak wygląda po przekroczeniu bram

- I właśnie takie przesłanie z warszawskiego getta, my, wszyscy warszawiacy mamy w swoim DNA. Dlatego Warszawa zawsze będzie miastem otwartym, tolerancyjnym i przyjaznym. Będziemy zawsze stali przy wszystkich tych, którzy są atakowani, niezależnie od tego, z jakiego powodu. To również wielkie zobowiązanie, żeby walczyć z antysemityzmem, z brakiem tolerancji - powiedział Trzaskowski.

- Nie bądźmy obojętni - to hasło, które towarzyszy nam wszystkim. Dlatego tutaj, w Warszawie, nie byliśmy obojętni na to wszystko, co dzieje się za naszą wschodnią granica. Dlatego wszyscy otworzyliśmy swoje serca i przyjmowaliśmy naszych przyjaciół i dalej będziemy to robić - wyjaśnił.

Podkreślił, że Warszawa była skazana na śmierć i całkowite zniszczenie. - I dlatego, kiedy widzimy ukraińskie miasta, które są dzisiaj skazywane na śmierć, jesteśmy solidarni. Wierzymy, że tak jak Warszawa, tak Mariupol, Charków i inne miasta podniosą się z popiołów jak feniks - dodał.

Czytaj również: Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE. Warszawa pamięta o powstaniu w getcie

- My, warszawiacy, każdego dnia tęsknimy za naszymi siostrami i braćmi, którzy zostali pomordowani. O ile bylibyśmy bardziej różnorodni, bogaci i mądrzejsi, gdyby nie ta straszna tragedia. Zawsze będziemy pamiętać - zaznaczył.

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się "prowadzić bezwolnie na rzeź".

Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Dla Niemców symbolicznym aktem "zakończenia misji ostatecznego rozprawienia się z Żydami Warszawy" było wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie. Walki pojedynczych grup trwały jednak dalej, w maju i czerwcu.

To była największa masakra w polskiej policji. Wielka strzelanina w Magdalence pod Warszawą