Godzina W

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Oto program uroczystości 2024

2024-07-31 21:55

Program 80. rocznicy Powstania Warszawskiego wypełniają liczne uroczystości i wydarzenia kulturalne. Jak co roku, warszawiacy tradycyjnie oddadzą hołd Powstańcom w godzinę "W" oraz zaśpiewają wspólnie (nie)zakazane piosenki. Co jeszcze znalazło się w planie uroczystości?

Rocznica Powstania Warszawskiego 2024 - program

Program tegorocznych obchodów zaprezentowali już przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego. Przygotowane wydarzenia są naprawdę różnorodne - w hołdzie Powstańcom odbędą się m.in. koncert, gra miejska czy wystawy. Poza tym zorganizowane zostaną oczywiście oficjalne uroczystości z udziałem władz miejskich i państwowych.

Rocznica Powstania Warszawskiego 2024 - program (23-31 lipca)

Seria wydarzeń związanych z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego rozpoczęła się już we wtorek, 23 lipca premierą publikacji "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy". Wstęp tylko dla osób z zaproszeniami.

W piątek, 26 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się natomiast koncert i premiera płyty "Wawa". Wystąpili Brodka i goście. Zainteresowani udziałem mogli zakupić bilety na wydarzenie. Jednocześnie było ono transmitowane w TVN24 oraz w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Tego samego dnia rozpoczęła się szósta edycja konkursu fotograficznego "Pamięć «W» kadrze". Chętni mogą zgłaszać do niego swoje zdjęcia, wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Konkurs potrwa do 7 sierpnia.

W sobotę, 27 lipca o godz. 14:00 na pl. Dąbrowskiego odbyła się gra miejska dla rodzin dziećmi "Chcieliśmy być wolni". Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Gra zakończyła się o godz. 17:00 w Parku Wolności. Tam też o godz. 17:30 odbył się koncert dzieci "«W» jak ważne" zespołu Małe TGD.

W niedzielę, 28 lipca w Parku Wolności zaplanowano natomiast mszę świętą z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków, podczas której kazanie wygłosił o. Adam Szustak. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18:00 i było transmitowane w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek, 29 lipca o godz. 16:00 na Cytadeli Warszawskiej odbył się się apel rozpoczynający Zlot Harcerski "Zawsze «W» pamięci". Dzień później, o godz. 11:00 w Parku Wolności Powstańcy Warszawscy spotkali się z Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. W czasie uroczystości nadane zostały odznaczenia państwowe. Na wydarzenie mogli wejść jedynie Powstańcy z rodzinami, jednak całość była transmitowana w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Również 30 lipca, o godz. 18:00 w Sali pod Liberatorem odbył się wernisaż wystawy "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego". W środę, 31 lipca o godz. 17:00 otwarta została natomiast wystawa "Kolor Powstania 1944". Będzie ją można oglądać w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich.

Rocznica Powstania Warszawskiego 2024 - program (1 sierpnia)

Czwartek, 1 sierpnia będzie oczywiście najważniejszym dniem obchodów. O 17:00, w godzinę "W" cała Warszawa zatrzyma się, by oddać cześć Powstańcom. Główne uroczystości z nią związane odbędą się w Parku Wolności. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przez cały dzień w mieście trwać będzie także akcja społeczna "Wolność łączy", skupiona wokół miejsc pamięci Powstania Warszawskiego. O godz. 20:30 na pl. Piłsudskiego odbędzie się tradycyjnie koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Osoby, które nie będą mogły pojawić się na wydarzeniu osobiście, obejrzą je w TVP1 i w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Również 1 sierpnia w Muzeum odbędzie się premiera opery "D’ARC" w reżyserii Krystiana Lady. Wstęp tylko z zaproszeniami. Zainteresowani będą mieli szansę zobaczyć operę także w dniach 3-6 sierpnia, o godz. 21:00.

Rocznica Powstania Warszawskiego 2024 - program (2-5 sierpnia)

Na piątek, 2 sierpnia, godz. 10:00 w Parku Wolności zaplanowano apel kończący Zlot Harcerski w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Dzień później, o godz. 17:00 z tego samego miejsca ruszy Masa Powstańcza, czyli przejazd rowerami szlakiem Komendy Głównej Armii Krajowej. Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu muszą się internetowo zarejestrować. Można je będzie śledzić w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 4 sierpnia, w godz. 10:00-20:00 odbędzie się rodzinna gra plenerowa "Labirynt ’44. «W» znaczy wolność". Wydarzenie zaplanowano na terenie MZA przy ul. Włościańskiej 52. Udział jest możliwy po internetowej rejestracji.

W poniedziałek, 5 sierpnia o godz. 19:00 ze skweru Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności" ruszy Marsz Pamięci. Uczestnicy przejdą w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy, by uczcić pamięć cywilnych ofiar Powstania. Wydarzenie zakończy się o godz. 20:30 zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" w Parku Powstańców Warszawy.

Tak wyglądał Bieg Powstania Warszawskiego 2023 - zobacz zdjęcia:

Powstaniec jak postać z muralu Banksy'ego. Powstanie Warszawskie na makiecie.
Listen on Spreaker.