81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - syreny, oficjalne uroczystości i akcja Żonkile
Wyciem syren w samo południe w stolicy rozpoczęły się obchody 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Główne uroczystości, które zgromadziły przedstawicieli organizacji żydowskich, kombatantów, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, władz państwowych i samorządowych, a także dyplomatów oraz przedstawicieli polskich instytucji kultury i mieszkańców stolicy, odbyły się przed pomnikiem Bohaterów Getta.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił psalm 130 zaczynający się słowami: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, o Panie, słuchaj głosu mego!". Następnie poprowadził modlitwę za zmarłych Kadisz, która kończy się prośbą: "Niechaj zapanuje niebiański pokój na wysokościach, oby zesłał pokój i dla całego Izraela".
Wieńce pod pomnikiem złożyli ambasador Izraela Jakow Liwne oraz przedstawiciele polskiego prezydenta, premiera, parlamentu, władz stolicy. Wielu uczestników uroczystości przyniosło z sobą żonkile. Pojedyncze żółte kwiaty, a niektórzy całe naręcza, składali u stup monumentu.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w milczeniu w Marszu Pamięci Powstańców do pomnika na Umschlagplatz. Składali wieńce i kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci, związanych z gettem warszawskim. Przy pomniku, upamiętniającym miejsce wywózki Żydów z getta do obozów zagłady w latach 1942-1943, wolontariusze odczytywali fragmenty wspomnień uczestników tych dramatycznych wydarzeń.
Tradycyjnym już elementem obchodów rocznicy wybuchu powstania jest również akcja Żonkile, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wolontariuszki i wolontariusze przez cały dzień rozdają mieszkańcom Warszawy papierowe kwiaty. Jak przypomniano na stronie internetowej Muzeum POLIN, żonkil jest symbolem pamięci o wydarzeniach z 1943 r. 19 kwietnia składał je bowiem pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Marek Edelman, uczestnik walk, jeden z przywódców powstania.