PKP Intercity

i

Autor: Monika Smolik

PKP Intercity

Absurd na kolei. Pierwszy pociąg Warszawa-Monachium odjechał prawie pusty, bo nie sprzedawano biletów

2023-12-11 15:32

Wyczekiwany pociąg jadący z Warszawy do Monachium w końcu po raz pierwszy opuścił peron w stolicy. Problem w tym, że prawie nikt nim nie jechał, a wszystko dlatego, że... PKP Intercity nie sprzedawało na niego biletów. Tę absurdalną sytuację przewoźnik tłumaczy brakiem integracji polskiego systemu z austriackim.

Zgodnie z zapowiedziami PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe. W sobotę, 9 grudnia pasażerowie z Warszawy mieli po raz pierwszy pojechać nocnym pociągiem do Monachium. Rzeczywiście, tego dnia pociąg odjechał z dworca w stolicy. Problem w tym, że był prawie pusty. Jak przekazał rzecznik spółki stacji TVN24 Biznes, "w wagonach sypialnych podróżowało 30 osób do Wiednia, na odcinku od Krakowa zaś w kierunku Wiednia były zajęte niemal wszystkie miejsca siedzące". PKP Intercity przyznało jednak, że - zgodnie z doniesieniami w mediach społecznościowych - problem ze sprzedażą biletów wystąpił.

"Oto on, pociąg nocny Chopin wyjechał właśnie z Warszawy pierwszy raz w historii aż do Monachium. Niestety tam nie jedzie nikt, bo @PKPIntercityPDP do chwili odjazdu nie uruchomiło sprzedaży biletów w tej relacji. Blamaż, jakiego na kolei dawno nie było. Widocznie nas stać" - napisał w serwisie X miłośnik kolei Dominik Lebda.

Sytuacja wywołała falę komentarzy w internecie. Wiele osób było bardzo rozczarowanych. Absurd skomentowało w końcu PKP Intercity. Jak się okazało, brak sprzedaży biletów na połączenie z Warszawy do Monachium był spowodowany "brakiem możliwości integracji austriackiego i polskiego systemu sprzedaży".

"Obecnie oczekujemy na udostępnienie możliwości sprzedaży biletów przez austriackiego operatora. Zgodnie z deklaracjami, możliwość zakupu biletów powinna pojawić się w dniu jutrzejszym (w niedzielę 10 grudnia — przyp. red.). Pozostajemy w stałym kontakcie ze stroną austriacką, aby proces przebiegł jak najsprawniej" - odpowiedziało na portalu X PKP Intercity.

Koniec absurdu w PKP. Można już kupić bilety do Monachium

Cała sprawa wyjaśniła się dopiero w niedzielę 10 grudnia, kiedy PKP Intercity opublikowało kolejny komunikat.

"W związku z udostępnieniem nam sprzedaży przez koleje austriackie, zakup biletów na pociąg Chopin, relacji Warszawa — Monachium, jest już możliwy. Zakupu można dokonywać w kasach biletowych, bilety w cenach promocyjnych dostępne są także na stronie PKP Intercity" - napisała spółka.

Połączenie z Warszawy do Monachium wraca po 30 latach

Pociąg z Warszawy, przez Drezno, do Bawarii wraca do oferty polskiego przewoźnika po 30 latach. Będzie on zatrzymywał się na stacjach: Monachium Wschód, Rosenheim, Salzburg, Attnang-Puchheim, Linz, St. Pölten, Wiedeń, a także Kraków. Pokonanie całej trasy z Warszawy do Monachium ma trwać około 14 godzin.

Autobusy już jeżdżą Goworka i Spacerową. Zobacz zdjęcia

Dantejskie sceny na PKP w Warszawie. Pasażerowie nie mieszczą się na peronie