Młotek sędziowski

i

Autor: pixabay.com Młotek sędziowski

Akt oskarżenia przeciwko patoinfluencerowi - potrącił pieszego przy prędkości137 km/h!

2022-03-10 8:18

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko patoinfluencerowi Patrykowi D. Mężczyzna jest oskarżony o to, że w połowie lipca zeszłego roku kierując porsche z prędkością nie mniejszą niż 137 km/h śmiertelnie potrącił pieszego w centrum Warszawy.

Niemal trzykrotnie przekraczał prędkość

Akt oskarżenia przeciwko Patrykowi D. do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście skierowała pod koniec lutego Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie. Śledczy zarzucili patoinfluencerowi, że umyślnie naruszył zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym oraz nieumyślnie spowodował wypadek. "Mężczyzna nie zachował szczególnej ostrożności przy wyprzedzaniu innego samochodu oraz poruszania się z prędkością zapewniającą zapanowanie nad pojazdem" - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Według ustaleń śledczych oskarżony jechał ze znacznym przekroczeniem dozwolonej prędkości. "W obszarze zabudowanym, gdzie jest ograniczenie prędkości do 50 km/h prowadził porsche z prędkością nie mniejszą niż 137 km/h na skutek, czego spowodował nieumyślnie wypadek, poprzez potrącenie przechodzącego przez jezdnię mężczyznę, czego następstwem była śmierć pokrzywdzonego" - tłumaczyła prokurator Skrzyniarz.

Dramatyczny pościg za kierowcą skradzionego BMW

Makabryczne zdarzenie z 18. lipca 2021

Do potrącenia pieszego doszło 18 lipca ubiegłego roku przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Na wysokości Domów Handlowych Centrum poza przejściem dla pieszych przez torowisko i jezdnię chciał przejść pokrzywdzony mężczyzna. Poruszający się lewym pasem ruchu w kierunku Centrum z prawidłową prędkością kierowca mazdy zauważył wchodzącego na ulicę pieszego, zatrzymał się i ustąpił mu pierwszeństwa pieszemu. Natomiast Patryk D. jadąc środkowym pasem z zbyt dużą prędkością wyprzedził ten samochód i uderzył w poruszającego się o kulach mężczyznę, który zginął na miejscu. Przyczyną zgonu Emila Z. były obrażenia wielonarządowe.

Dzień po wypadku w mieszkaniu Patryka D. śledczy znaleźli 0,46 grama mefedronu, za co również odpowie przed sądem.

Oskarżony nie przyznaje się do winy

"Podczas przesłuchania Patryk D. nie przyznał się do popełnienia obu zarzucanych mu czynów" - podkreśliła prokurator. Jak ustaliła PAP, D. wyjaśnił śledczym, że w dniu zdarzenia nie przekraczał dopuszczalnej prędkości, a jeśli tak to nieznacznie. Mówił też, że nie miał możliwości zauważyć pieszego zza mazdy, bo jego samochód był "niższy". Na drugi zarzut - posiadania substancji psychotropowej - odpowiedział z kolei, że ma pojęcia, w jaki sposób znalazły się w jego mieszkaniu, w którym miało przebywać wiele osób. Później stwierdził, że narkotyki znalazł w papierowej torbie, którą zabrał z miejsca wypadku.

Miasto Jest Nasze: "motoryzacyjny patoinfluencer"

W sprawie zabezpieczono m.in. nagrania z monitoringu miejskiego, przesłuchano także bezpośrednich świadków zdarzenia. Prokuratura dysponuje również wynikami badania biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, które wykazały, że w chwili poprzedzającej potrącenie prędkość samochodu prowadzonego przez Patryka D. wynosiła 137-160 km/h.

Według ustaleń PAP Patryk D. był w przeszłości karany za wykroczenia drogowe i w przeszłości miał zatrzymywane prawo jazdy. Samochód, którym potrącił pieszego był leasingowany. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze nazwało Patryka D. "motoryzacyjnym patoinfluencerem". "Chwalił się w social media jazdą 300 km/h" – przekazali aktywiści na Facebooku.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!