Nowe oblicze Kondratowicza
Największą ze stacji będzie Bródno, jednak zdaniem wiceprezydenta Michała Olszewskiego, ogromne znaczenie dla ruchu będzie mieć stacja Kondratowicza. - To nie jest tylko i wyłącznie stacja, która będzie obsługiwała dzielnicę Bródno. Ale to będzie też ważna stacja dla tzw. Zielonej Białołęki. Bo tutaj też będą kursowały autobusy, które obsługują tamte osiedla - mówi. Docelowo stanie się ona całkowicie nowym miejscem na mapie Bródna - także na powierzchni. - 900 metrowy odcinek między stacjami będzie stanowił nową przestrzeń publiczną. Jezdnie tutaj będą zbliżone do siebie, co pozwala nam odzyskać przestrzeń, z której mieszkańcy głównie korzystają. Tam powstaną bulwary wyposażone w zieleń wysoką, niską - opisuje wiceprezydent. Docelowo stacja metra ma oznaczać też nowy rozdział dla choćby przestrzeni parterowej pobliskich budynków, gdzie będą mogły powstać sklepy czy kawiarnie, z których będą korzystać pasażerowie metra.
Koronawirusowe przeszkody
Wyposażenie tuneli, układanie torowiska, wyposażenie pomieszczeń - to tylko niektóre z zadań, które jeszcze mają do zrobienia wykonawcy. Później przyjdzie pora na prace architektoniczne, które zaplanowano na przełom tego i kolejnego roku. Niestety, budowy metra nie ominęły problemy związane z koronawirusem, przez którego wykonawcy musieli ciąć obsadę na budowie, bądź przerzucać zespoły - W ubiegłym tygodniu musieliśmy wstrzymać prace na dwóch stacjach na Bródno. 25 osób zakażonych. 9 osób na kwarantannie. Oni już wracają do zdrowia, ale oczywiście dzisiaj kolejne dwie osoby trafiły na kwarantannę - mówi Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gulermak - Staramy się tak przerzucać zespoły, żeby dotrzymać terminu.
Ten termin to sierpień 2022 roku. Firma wykonawcy zdecydowała się nawet wynajmować pracownikom osobne mieszkania, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.
Wyjątkowa wystawa
A dla tych, dla których otwarcie nowych stacji i nowy wygląd ulicy Kondratowicza nie będą wystarczającymi atrakcjami, mamy dobrą wiadomość - Metro Warszawskie zaplanowało wystawę wyjątkowych wykopalisk, które wykopano w trakcie drążenia tuneli. - To są militaria: broń, amunicja, niewybuchy, niewypały ale też szczątki zwierząt z prehistorii - wylicza prezes zarządu metra, Jerzy Lejk. Wystawa ma być zorganizowana wspólnie z Państwowym Muzeum Archeologicznym. Jeszcze nie wiadomo gdzie dokładnie i kiedy zostanie otwarta.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!