Wcześniej była samowolka
Według przepisów, hulajnogi można zostawiać w wyznaczonych strefach lub - jeśli takich nie ma - przy zewnętrznej krawędzi chodnika. W zeszłym roku Zarząd Dróg Miejskich zawarł dodatkowe porozumienie z operatorami, którzy udostępniają pojazdy. To poprawiło sytuację z pozostawieniem hulajnóg, ponieważ wcześniej nie było żadnych przepisów, które by to określały. Strefy powstaną na razie tylko w Śródmieściu, będzie ich 20. Docelowo ZDM planuje wyznaczenie około 250. takich miejsc.
- To będą miejsca, które uzupełnią sieć stojaków rowerowych. Tych miejskich jest w Warszawie kilkanaście tysięcy. Już od zeszłego roku oklejamy je specjalnymi naklejkami, które pokazują, że w tym miejscu można pozostawić hulajnogę. Uzupełnieniem tego będą strefy parkowania hulajnóg - mówi rzecznik ZDM-u, Jakub Dybalski.
Operatorzy wypożyczający hulajnogi (w Warszawie jest ich 5) będą płacili za korzystanie z miejskich stref parkowania.
Mandaty za złe parkowanie
Pozostawienie hulajnogi w niedozwolonym miejscu to nie tylko łamanie prawa, ale i dodatkowe koszty. Operatorzy mają swoje własne systemy i stawki za złe parkowanie, ale od zeszłego roku takie możliwości ma także Straż Miejska. Za usunięcie pojazdu pozostawionego w niedozwolony sposób zapłacimy 123 złote.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!