Nabór do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza ruszył tydzień temu. – Do tej pory złożonych zostało już 57 projektów. Zostały jeszcze dwa tygodnie. Zachęcam Państwa do zgłaszania swoich pomysłów. Biorąc udział w Budżecie Obywatelskim Mazowsza możecie mieć realny wpływ na rozwój naszego województwa – mówi marszałek Adam Struzik.
Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?
Projekty mogą być bardzo różne. Od ochrony zdrowia, przez doposażanie placówek oświatowych, kulturalnych po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Warto jednak pamiętać, że zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków:
- muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim, np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej.
- muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa.
Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.
Czytaj także: Daj lajka urzędnikowi! Nietypowa akcja w urzędzie dzielnicy na Ursynowie
Kto może zgłosić projekt?
Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.
Zanim wyślesz – skonsultuj!
Tak jak w poprzedniej edycji BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres [email protected]. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie.
Jak zgłosić projekt?
Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!