Wizualizacja projektu Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

i

Autor: Materiały prasowe

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w stylu Świdermajer powstanie w Wawrze

2021-12-08 20:05

Będzie mieć trzy funkcje, a jego bryła nawiąże do tradycyjnego stylu architektonicznego okolicy. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w ciągu dwóch lat wyrośnie w Wawrze między ulicami Patriotów i Mrówczą. To nie tylko budynek, ale też cały obszar terenów rekreacyjnych i parkowych.

Bydgoszczanin kolekcjonuje bombki z czasów PRL

Jeden budynek, trzy funkcje

Drewno, ornamenty i wykończenie przywołujące na myśl sanatoria przełomu XIX i XX wieku. Tak z zewnątrz ma wyglądać Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W środku mieścić się będzie między innymi żłobek dla 150 dzieci.

- Obiekt ma służyć jako żłobek, dom dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością - mówi wiceburmistrz Wawra, Leszek Baraniewski. - Mamy tu też rozwiązania typowe dla funkcji sanatoryjnej. Tego typu obiekty mają cel integracji mieszkańców naszej dzielnicy.

Jury przez 3 dni obradowało nad siedmioma zgłoszonymi projektami budynku. Zwycięzcę ogłoszono 7 grudnia. Pierwszą nagrodę dostała pracownia BDR Architekci. - Wybrany projekt jest najbardziej zbliżony do Świdermajerów na linii otwockiej i tych pozostałych w Wawrze - mówi wiceburmistrz Baraniewski, który sam zasiadał w jury.

Atrakcje na zewnątrz i w środku

Dach budynku ma być pokryty roślinnością, znajdą się też na nim panele fotowoltaiczne. Ważnym elementem jest zieleń parkowa i leśna. Cały obiekt będzie wyposażony w drogi wewnętrzne z wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

- W zespole budynków znajdzie się kawiarnia oraz sale gimnastyczne, które będą służyły zarówno seniorom, jak i osobom z niepełnosprawnością. Będzie też fajne patio, wychodzące na przestrzenny park. W tej chwili w tym miejscu jest też taki leśny park zabaw. I on zostanie wkomponowany w architekturę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - mówi wiceburmistrz Baraniewski.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej ma powstać do 2023 roku. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 26 mln zł.

Dopasuj legendarny film do reżysera. Bez 11/15 nie pokazuj się w kinie

Pytanie 1 z 15
"Ojciec Chrzestny"

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!