Józef Piłsudski

i

Autor: Witold Pikiel (Public domain)

historia

Cytaty Józefa Piłsudskiego. Te wyjątkowe słowa marszałka przeszły do historii

2023-11-11 8:27

Józef Piłsudski - jeden z ojców polskiej wolności - do dziś pozostaje inspiracją dla wielu młodych patriotów. Przypominamy jego najbardziej znane i cenione cytaty.

Cytaty Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski przeszedł do historii jako bohater. Wspominamy go jako działacza społecznego, żołnierza, polityka i jednego z ojców polskiej niepodległości. Piłsudski wsławił się nie tylko swymi czynami, ale i słowami. Przypominamy więc jego najbardziej znane i cenione cytaty.

Tylko ten człowiek wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem.

Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.

Słabość ma zawsze jedną konsekwencję – zamiłowanie do wielkich słów bez treści.

Jednym z przekleństw naszego życia jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków.

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska.

Moi Panowie, pozwólcie mi być w tym początku wspólnego życia Polski ze Śląskiem możliwie wielkim optymistą, gdyż wiem, że jak długa i szeroka jest Polska niema toastu, który by spełnić można z większym uczuciem miłości i z większymi zapałem niż ten, który wznoszę wołając w imieniu Polski: „Niech żyje Śląsk!”.

Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli.

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: „Nie dmuchaj pod wiatr!” „Głową muru nie przebijesz!” „Nie porywaj się z motyką na słońce!”. Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady załamać. I obecnie kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy państwa polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości tych przysłów się przeciwstawić.

Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, by z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną i zapewnić żyznym ziemiom swej ojczyzny szczęście i dobrobyt, któremi cieszyć się będzie po powrocie do pracy i pokoju.

Jasnowidz, którego słuchał Józef Piłsudski. Historia z Koprem