Z Warszawy

Dawny budynek Domu Kultury KADR na Mokotowie. Co dziś się z nim dzieje?

2024-05-02 11:00

Już od lat 80. Dom Kultury KADR był bardzo ważnym ośrodkiem działalności artystycznych i sąsiedzkich w Warszawie. Przez 40 lat placówka wraz z kinem zajmowała część piętrowego pawilonu handlowego. KADR przeniósł się do nowej siedziby w 2017 r. Jak obecnie wygląda stary budynek domu kultury?

Według "Kroniki Domu Kultury KADR" instytucja rozpoczęła swoją działalność w 1979 roku. Dom powstał u zbiegu ulicy Gotarda i Rzymowskiego. Natomiast w 1980 roku w budynku pojawiła się sala kinowa, która wpłynęła na wzrost popularności miejsca. "KADR" był znany z pokazów filmów, które przyciągały nie tylko lokalną społeczność, ale również mieszkańców innych dzielnic.

W czasach PRL-u domy kultury zachęcały okoliczną społeczność do spotkań, edukacji czy propagowania wartości artystycznych. W późniejszym okresie komunizmu w placówkach wciąż można było spotkać się z propagandą, jednak im bliżej lat 90., tym lokalne DK miały coraz większą autonomię.

Pierwszy budynek KADR-u - kiedyś i dziś

Stary budynek KADR-u jest typowym dla PRL-u pawilonem. W tego typu "blaszakach" znajdowały się sklepy, biblioteki czy właśnie domy kultury. Pawilony najczęściej miały kształt bryły, która okalała patio.

Dom umiejscowiony był na 1. piętrze budynku, a na parterze mieściły się głównie lokale usługowe. KADR słynął z nowoczesnej sali kinowej i wielu pokazów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Obecnie w budynku na parterze działają: sklep spożywczy, sklep z rzeczami do gospodarstwa domowego, sklep z odzieżą używaną, punkt LOTTO, pralnia chemiczna, piekarnia, sklep z mięsem, optyk oraz fryzjer męski. Na pierwszym piętrze, w miejscu, gdzie dokładnie znajdował się dom kultury, lokal zajmuje kościół "Dom". Na tym samym poziomie znajdziemy działający klub sztuk walki i sale do prób muzycznych. Jedno pomieszczenie zajmuje ochroniarz, który monitoruje bezpieczeństwo bazarku, działającego tuż obok budynku. Patio stało się parkingiem dla sprzedawców z targu.

DK KADR w nowym budynku

Jak czytamy na oficjalnej stronie DK, "dzisiejszy KADR to miejsce otwarte na różnorodność, czerpiące z wielu dziedzin sztuki [...]. 6 października 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Kadru, gdyż odbyła się uroczysta inauguracja siedziby przy ulicy Gintrowskiego 32 w Warszawie".

W miarę poszerzania oferty kulturalnej stara przestrzeń stała się bowiem niewystarczająca i w 2009 roku władze dzielnicy, wspierane przez mieszkańców, podjęły decyzję o budowie nowej siedziby KADR-u. Z portalu Murator.pl dowiadujemy się, czym wyróżnia się obecna siedziba: "Interaktywny ekran z mobilnych paneli pozwalający prezentować spikselowane grafiki na fasadzie nawiązuje do filmowych tradycji KADR-u, otynkowana na biało część z poziomymi pasami okien wchodzi w dialog z pobliską zabudową mieszkaniową, a ta wykończona ciemnoszarą cegłą, wsparta na stalowych słupach, przypominać ma o przemysłowej historii Służewca".

Miało być miejsce dla mieszkańców, jest ruina. Tor kolarski na Pradze niszczeje