Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Zwierzęta

Dieta dla zwierząt. Czy psy powinny jeść surowe mięso?

2023-03-31 11:50

Czy udomowione psy należy karmić surowym mięsem? Właściciele czworonogów powinni się zapoznać z badaniami naukowców na ten temat, zanim zdecydują się na zmianę diety u psa. Sprawdźcie, o co trzeba zadbać przy diecie BARF.

Czy psy mogą jeść surowe mięso?

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że psy mogą jeść surowe mięso, nie oznacza to jednak, że powinny. Opracowana w latach 90 ubiegłego wieku dieta dla zwierząt BARF (Biologically Appropriate Raw Food) naśladuje sposób odżywiania się dzikiego zwierzęcia z mięsem, kośćmi, warzywami i innymi surowymi pokarmami.

Warto pamiętać o tym, że dzikie zwierzęta są o wiele lepiej przystosowane do trawienia surowego mięsa. Dziko żyjące drapieżniki mają silniejszy kwas żołądkowy, który o wiele lepiej trawi surowe jedzenie i przy okazji zabija pasożyty i bakterie znajdujące się w surowym mięsie. Obecnie udomowione psy od wielu pokoleń żyją karmione zupełnie innym pokarmem, a ono nie wymaga takiego przystosowania, jakie mają np. wilki.

Przed karmieniem domowych zwierząt surowym mięsem przestrzega American Veterinary Medical Association. Głównym problemem jest to, że karmienie udomowionego psa surowym mięsem nie zapewnia mu zbilansowanego odżywiania. Jak wykazały badania przeprowadzone w 2011 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge aż 60 proc. psów będących na diecie złożonej z kości i surowego mięsa miało niedobory żywieniowe.Jest jeszcze jeden problem z surowym mięsem. Centers for Disease Control and Prevention przestrzega przed bakteriami występującymi w surowym mięsie takimi jak m.in. Salmonella i Listeria. Bakterie te mogą wywołać problemy zdrowotne u zwierząt. Decydując się na karmienie psa surowym mięsem, zadbajmy o dobrą jakość mięsa i suplementacje dodatkowych składników odżywczych.

Tak ratują ludzi spod gruzów zawalonych domów. Psy ratownicze dają specjalny znak