pieniądze

i

Autor: Pxfuel

Finanse

Dodatkowe 300 zł dla milionów Polaków. Od kiedy można składać wnioski do ZUS?

2024-06-20 14:30

ZUS ogłosił, że już wkrótce ruszy kolejna odsłona programu "Dobry start". Aby otrzymać świadczenie w wysokości 300 zł, trzeba będzie złożyć stosowny wniosek. Komu dokładnie przysługuje dofinansowanie?

300 zł dla rodziców i opiekunów

Pieniądze w ramach programu "Dobry start" przyznawane są raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat. Jeśli młody człowiek ma orzeczoną niepełnosprawność, okres ten wydłuża się do ukończenia przez niego 24 lat. Dofinansowanie na wyprawkę nie przysługuje na studentów oraz dzieci uczące się w zerówkach.

Warto zaznaczyć, że przy przyznawaniu świadczenia nie ma znaczenia wysokość zarobków osiąganych przez rodziców. W 2023 r., tylko w woj. mazowieckim ZUS wypłacił ponad 707,5 tys. wyprawek szkolnych na ponad 212 mln zł.

Wspomniany wiek - 20 i 24 lata - są liczone rocznikowo. Jak więc przekazali przedstawiciele Zakładu, uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 lata, ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

Program "Dobry start" 2024 - kiedy i jak złożyć wniosek?

- Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września - przekazała Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Złożenie wniosku po 30 listopada nie będzie możliwe. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po tym właśnie terminie.

- Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS, wniosek o świadczenie 300 plus mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia - wyjaśniła Kiełczyńska.

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz

Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Fotoradary jak żyła złota! Zarabiają gigantyczne pieniądze