emerytura zus pieniądze

i

Autor: Pixabay

Finanse

Dodatkowe pieniądze dla wyjątkowej grupy emerytów. Którzy seniorzy mogą na nie liczyć?

2024-02-14 14:12

Przyznane świadczenie często nie wystarcza seniorom, by żyć na godnym poziomie. Z tego też wynika wyjątkowa popularność 13. emerytury oraz wszelkich innych programów, na które mogą liczyć. Teraz władze chcą na stałe wprowadzić zmiany w kwestii tzw. emerytury honorowej. Kto i na jakich zasadach otrzyma dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe pieniądze dla szczególnej grupy emerytów

12 lutego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby, aby został przyjęty w II kwartale 2024 r.

O co dokładnie chodzi w projekcie? - Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, przyznają świadczenie w drodze wyjątku osobom, które ukończyły 100 lat życia (świadczenie honorowe). W projekcie proponuje się wprowadzenie przepisów regulujących tę kwestię, które usankcjonują ustawowo tę tradycję - przekazali twórcy przepisów.

Jak również wyjaśnili, głównym celem wprowadzenia zmian prawnych jest upewnienie seniorów w tym, że w odpowiednim momencie otrzymają opisywane świadczenie.

Którzy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze?

Według ministerstwa tzw. emerytura honorowa powinna być przyznawana "osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia", niezależnie od prawa do emerytury czy renty. - W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS - dodano.

Resort chce, aby prawo do opisywanego świadczenia było przyznawane z urzędu, bez potrzeby składania wniosków. Dodatkowo wnioskować musieliby o nie jedynie ci, którzy nie posiadają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

- Przewidziano ponadto by, tak jak do tej pory, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było w kwocie stałej odpowiadającej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Świadczenie to nie podlegałoby waloryzacji i finansowane byłoby ze środków budżetu państwa (tak jak obecnie) - zaznaczyli przedstawiciele ministerstwa. Świadczenie będzie opodatkowane na zasadach ogólnych. Obecnie jest to kwota 5540,25 zł brutto.

Wypłatami dla uprawnionych 100-latków zajęłyby się, jak już wspomnieliśmy ZUS i KRUS. Poza tym emeryci i renciści wojskowi otrzymywaliby je z wojskowego organu emerytalnego, a funkcjonariusze służb (m.in. policji, ABW, CBA, straży granicznej, SOP, straży pożarnej) od organu emerytalnego dla nich właściwego.

Pierwsze szybkie ładowarki Shell Recharge w Polsce - zobacz zdjęcia:

Politycy o zrównaniu wieku emerytalnego