Tajemniczy dom wśród bloków w Warszawie
Służew skrywa wiele tajemnic. Zaliczyć można do nich niezwykły dom jednorodzinny znajdujący się pod adresem aleja Lotników 26. Co jest w nim takiego niezwykłego? Z pewnością na uwagę zasługuje samo położenie budynku wśród potężnych, 11-piętrowych bloków. Budynek zdaje się być wyrwany z innej rzeczywistości, co może sugerować, że stał tu na długo przed wielką płytą. Czy tak jednak było?
Jak ustalił portal muratorplus.pl na zdjęciach lotniczych z 1945 r. w tym miejscu go nie było. Kolejne zachowanie fotografie archiwalne przedstawiające ten obszar pochodzą z lat 70. i wówczas dom już stał, a wraz z nim sąsiednie bloki. Trudno zatem ustalić, kiedy został on wybudowany - można jedynie zakładać, że stało się to w okresie pomiędzy zakończeniem wojny a latami 70., kiedy to Służew stał się placem budowy bloków z wielkiej płyty.
Zastanawiać może nietypowe położenie domu, który stoi ukosem względem sąsiednich bloków - to kolejny dowód na to, że dom stał już przed blokami.
Przeczytaj również o podobnym miejscu: Samotny dom pośród biurowców na Mokotowie
Adres, który nigdy nie istniał
Położenie wśród blokowej dżungli to tylko jedna z zagadek dotycząca tej nieruchomości. Druga dotyczy starej metalowej tabliczki wiszącej na ogrodzeniu domu. Wskazuje ona adres Modra 46. Problem w tym, że ulica Modra kończy się na długo przed domem "na bakier" i nigdy nie dochodziła do tego miejsca.
Okazuje się, że przed wojną były plany, aby przedłużyć ulicę Modrą aż do obecnej al. Lotników. Na planach się jednak skończyło. Tabliczka na domu jest więc pozostałością po przedwojennych zamierzeniach - czemu jednak się tam znajduje skoro - jak już ustaliliśmy - domu przed wojną, ani w jej trakcie, nie było? Być może jego realizacja opóźniła się w czasie właśnie przez wzgląd na wojnę. Plan tej okolicy z 1936 jasno bowiem dowodzi, że dom usytuowany został nie na ukos, ale poprawnie - zgodnie z ówczesnym podziałem działek. To powojenne decyzje władz stworzyły nowy układ, który przygotowano pod budowę osiedla z wielkiej płyty.
Mokotowski dom "na bakier" wśród blokowiska
Możemy zatem uznać, że zagadka domu "na bakier" na Służewie częściowo się rozwiązała. To najprawdopodobniej budowla powstała zgodnie z przedwojennym planem, ale już po wojnie, która po czasie została otoczona przez typowe dla epoki PRL blokowisko.
Takie sąsiedztwo jednak najwyraźniej właścicielom domu nie przeszkadza, bo miejsce to jest zadbane i żyje; otoczone jest pięknym ogrodem i najwyraźniej pozostaje stale zamieszkane.
Budynek "na bakier" na Służewie - zobacz zdjęcia: