Z Warszawy

Służewski Dom Kultury w Warszawie to perełka w skandynawskim klimacie. Wśród atrakcji zagroda dla kóz

2024-05-08 16:27

Służewski Dom Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Mokotowa. Choć niepozorne, jest prawdziwą architektoniczną perełką, którą zdecydowanie warto odwiedzić. SDK łączy w sobie przede wszystkim miłość do kultury i przyrody.

Służewski Dom Kultury to niezwykle ciekawe miejsce, które znajduje się tuż przy Dolince Służewieckiej. Jest oazą w środku miasta, w której nie tylko można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, ale również nacieszyć się otaczającą przyrodą.

Służewski Dom Kultury

Służewski Dom Kultury to instytucja mocno związana z ochroną przyrody już od początku swojej działalności. Bliskość parku, ekoarchitektura, wiatrak zasilający drewniany amfiteatr, koziarnia, pasieka, ogród społeczny oraz rozwijana od 30 lat edukacja przyrodnicza sprawiają, że SDK postrzegany jest jako rodzaj ekologicznej farmy miejskiej i zyskał sobie nieoficjalne miano domu kultury oraz ekologii.

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony SDK, siedziba domu kultury została zaprojektowana zgodnie z potrzebami i specyfiką otaczającego środowiska naturalnego. Przykładem jest bogactwo gatunkowe awifauny otaczającego parku, który zamieszkuje ok. 35 gatunków ptaków lęgowych. W licznych miejscach SDK znajdują się stanowiska lęgowe i budki dla ptaków. Dzięki ażurowym drewnianym elewacjom budynku, miejsce dla siebie mogła znaleźć rodzina pełzaczy ogrodowych.

Na terenie domu kultury znajdują się zagroda dla kóz, edukacyjny ogródek warzywny i elektrownia wiatrowa jako alternatywne źródło energii. Projekt opiera się na założeniu, że architektura ma ogromne znaczenie edukacyjne, kształtujące świadomość m.in. estetyczną i ekologiczną.

Krótko o historii Służewskiego Domu Kultury

Służewski Dom Kultury istnieje od 1991 roku. Wówczas powstało stowarzyszenie, które chciało zrobić coś dla lokalnej społeczności. Pojawił się pomysł, aby stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie, a tutejsi artyści będą mogli rozwijać i prezentować swoją twórczość. Stowarzyszeniu udało się pozyskać teren przy ul. Bacha 15, a dokładnie przeznaczone do rozbiórki baraki mieszczące dawną stołówkę, którą pozostawili tu budowniczy metra.

Obecny kształt domu kultury nawiązujące do dawnych, służewskich siedlisk z ogrodem warzywnym i zagrodą dla zwierząt. To miejsce przyjazne dla mieszkańców, otwarte, pełne światła, wygodnych pracowni i sal.

Matury 2024 w Warszawie. Tysiące uczniów zdaje egzamin dojrzałości na stadionie Legii