Czy egzamin ósmoklasistów online spełniał oczekiwania uczniów? Czy były problemy z wykonaniem zadań? O to właśnie zapytaliśmy uczennicę z Warszawy - Maję i jej mamę.
- Trudno w tej sytuacji mówić o oczekiwaniach uczniów. Pisanie egzaminu w domu, gdzie nie każdy ma możliwość wydrukowania testu... Wypełnienie na komputerze np. matematyki w Wordzie, czy uzupełnienie tabeli jest ok. Ale rozwiązanie zadań... Nie mówiąc już o problemach w pierwszym dniu z wejściem na stronę i pobraniem. Tak naprawdę, nikt nie powiedział dokładnie ile one będą trwać. Na szczęście w naszej szkole próbne egzaminy nie są obowiązkowe.
Czy egzaminy powinny zatem odbyć się w kwietniu?
- Moim zdaniem absolutnie nie, biorąc pod uwagę sytuację. Dzieci i tak przeżywają ogromny stres, przez całkowite odcięcie od środowiska i rówieśników. Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty na zasadzie tego próbnego to żart, chociażby dlatego, że nie każdy rozwiąże go samodzielnie, są rodzice komunikatory i inne pomoce naukowe. Odwołanie egzaminów i przyjmowanie dzieci do szkół na podstawie np. średniej z ostatnich trzech lat mogłoby być rozwiązaniem (bo ze średnią z tego roku może być rożnie). Inne rozwiązanie to przełożenie go na rozsądny termin, ale o tym trudno mówić, bo nikt nie wie, jak to się wszystko potoczy. Ale najgorsza jest w tym wszystkim niepewność.