Samica słonia leśnego
Podczas głębienia korpusu stacji metra Płocka znaleziono szczątki samicy słonia leśnego. To najstarsze odkrycie archeologiczne, którego udało się dokonać na budowie drugiej linii metra. Archeolodzy szacują wiek znaleziska na około 100-120 tysięcy lat.
Kości leżały w warstwie osadów organicznych, powstałych na dnie zbiornika wodnego - rynny żoliborsko-szczęśliwickiej. To wąskie jezioro, o szerokości około 300–750 m, które rozciągało się od Żoliborza, przez Wolę, aż do Okęcia. Istniało przede wszystkim w czasie interglacjału eemskiego (132–115 tys. lat temu), czyli cieplejszego okresu pomiędzy zlodowaceniem środkowopolskim a północnopolskim. Jego klimat można porównać z dzisiejszym.
Upamiętnienie
Na ścianie antresoli stacji Płocka, znajduje się już pamiątkowa tablica, a w podłodze umieszczono przeszkloną gablotę. To właśnie tam, we wtorek, 31 marca, dr Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie złożył model znalezionej kości stawu biodrowego. Od teraz wartościowe znalezisko będą mogli oglądać także mieszkańcy, korzystający z podziemnej kolei. Do sierpnia w gablocie pojawią się kolejne modele fragmentów odnalezionego szkieletu. To jednak wyłącznie kopia znaleziska.
Przy ulicy Skierniewickiej znajduje się też wyjątkowy mural prehistorycznego ssaka.