Pęd życia, presja społeczeństwa do posiadania, zdobywania i rozwoju, pogorszenie relacji społecznych, jak również pandemia i wojna w Ukrainie powodują coraz większe napięcie, lęk, nasilenie negatywnych i uporczywych myśli.
Depresja, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe dotyczą coraz większej ilości osób. Chorują ludzie niezależnie od wieku, młodsi i starsi, dzieci, młodzież i seniorzy.
Również w gminie Pułtusk z roku na rok można zaobserwować coraz większą zapadalność na choroby zdrowia psychicznego. Dlatego, już od wielu lat, mieszkańcy gminy mają możliwość skorzystania ze specjalistycznego, bezpłatnego wsparcia. Porad i konsultacji w Interdyscyplinarnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym działającym w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku przy ul. 13 Pułku Piechoty 1 udzielają psycholog, terapeuta uzależnień i prawnik.
Również w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku można uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne.
Z kolei Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Pułtusku udziela wsparcia i pomocy dzieciom i młodzieży uczącej się na terenie powiatu pułtuskiego.
Dodatkowo, w ramach NFZ, można skorzystać ze specjalistycznego wsparcia psychologa i lekarza psychiatry w Poradni Al – Med przy ul. Żwirki i Wigury 2.
Poza tym, na terenie miasta bardzo aktywnie działa Fundacja Promocji Kultury i Edukacji Art -Heart. Organizacja wspiera otaczający ją świat za pomocą upowszechniania kultury teatralnej w społeczeństwie, zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami i osób z uzależnieniami, podnosi kondycję zdrowotną poprzez uświadamianie zasad zdrowego trybu życia oraz w oparciu o zajęcia sportowe oraz wspieranie rozwoju osobistego.
Coraz liczniej powstają również prywatne gabinety i centra pomocy psychologicznej.
Najważniejsze jednak jest to, że powoli zmienia się podejście osób korzystających ze specjalistycznego wsparcia. Jest coraz większa świadomość i wiedza, coraz mniejszy dyskomfort i wstyd. Ludzie coraz chętniej szukają pomocy, widać to zwłaszcza u nastolatków i młodych dorosłych.
W każdej szkole na terenie Pułtuska pracuje psycholog. Warto rozważyć wprowadzenie specjalisty również do przedszkoli i żłobków, by od jak najmłodszych lat uczyć samoregulacji emocji, empatii i uważności na siebie i innych, tak samo, jak uczymy dzieci zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ewa Mazurkiewicz – psycholog
z Zespołu Szkół
im. Bolesława Prusa w Pułtusku