Gry fabularne są dla wszystkich! W co grać z dziećmi? 'Z tej formy zabawy płynie wiele korzyści'

i

Autor: Canva.com

Gry fabularne są dla wszystkich! W co grać z dziećmi? 'Z tej formy zabawy płynie wiele korzyści'

2020-06-10 11:39

Co robić z dziećmi w wolnym czasie? Zbliżają się wakacje, a przygotowanie odpowiedniej rozrywki może nie być łatwe. Kompania Czterech opowiedziała nam o grach RPG, które odpowiednie są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą towarzyszyć im w tym magicznym doznaniu. Przeczytajcie ich porady już teraz na ESKA.pl Warszawa!

Granie w gry fabularne jest rozrywką dla osób w każdym wieku, wszystko jest kwestią dopasowania formy i treści do naszego odbiorcy.

Z tej formy zabawy płynie wiele korzyści, także dla osób młodych i poznających dopiero otaczający nas świat. Dziecko grające w sesje odpowiednio przygotowane, najlepiej przez osoby posiadające doświadczenie lub wykształcenie pedagogiczne, nie tylko pobudza swoją wyobraźnię i kreatywne myślenie. Wejście do świata wyobraźni to także doskonała lekcja działania zespołowego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i stawiania czoła różnorakim wyzwaniom. Wbrew powszechnej, negatywnej opinii o grach (spowodowanej głównie grami komputerowymi), rozgrywki fabularne uczą także rozwiązań innych niż siłowe. Pozwalają w bezpiecznych warunkach poznać różne emocje (nie tylko radość z wygranej, ale także gorycz porażki czy lekcję pokory), nawiązywać relacje z rówieśnikami czy przekazać wiedzę… także szkolną (na przykład poprzez zrealizowanie sesji umiejscowionej w wydarzeniach historycznych, co w naturalny sposób tworzy nam żywą i ciekawą lekcję historii).

Dobór odpowiedniego świata, podręcznika gry i scenariusza jest niezwykle ważny, szczególnie jeśli graczami są dzieci. Coraz częściej na rynku, także polskim, pojawiają się gry fabularne skierowane właśnie do najmłodszych. Tworząc kanał Kompania Czterech, założyliśmy sobie za cel popularyzowanie gier RPG wśród osób nie znających tej formy rozrywki. Aktualnie skupiliśmy się na dorosłych graczach, ale w planach mamy także pokazanie zainteresowanym gier, w które spokojnie mogą zagrać ze swoimi pociechami.

Pierwszy podręcznik, który chciałbym polecić, to „Jagodowy Las” autorstwa Kamili Zalewskiej-Firus. Zarówno system, jak i świat stworzony przez autorkę przeznaczony jest dla graczy powyżej czwartego roku życia. Autorka dzieli się także różnego rodzaju darmowymi dodatkami, jak chociażby kolorowankami, które w kreatywny sposób uzupełniają zabawę w magicznym świecie. Wszystko w bajkowej scenerii świata krasnoludków.

Drugą, wartą polecenia pozycją jest „Mistrz Baśni” napisany przez Marcina Kubiesę. Podręcznik skierowany jest do dzieci od piątego roku życia. Gra, jak możemy przeczytać na stronie autora, pozwala uczyć rozwiązywania problemów, kładąc nacisk wśród graczy na dyplomację, empatię i spryt. Co ciekawe, dostępne są także gotowe scenariusze do tego podręcznika, które przygotowane są przez psychologów i zawierają elementy bajkoterapii.

Ostatnio udało mi się także zagrać w „Equestria: Puść Wodze Fantazji”. Pomimo braku znajomości świata kucyków My Little Pony i wieku znacznie odbiegającego od poziomu minimum (gra przeznaczona dla graczy od 5 roku życia) bawiłem się wyśmienicie. Tutaj bardzo ważnym czynnikiem motywującym najmłodszych do gry jest świat przedstawiony znany im z bajek, które oglądają. Wcielamy się w kucyka, który wraz z przyjaciółmi przeżywa różne przygody.

Każda forma spędzania czasu z dziećmi jest dobra, szczególnie jeżeli niesie za sobą także aspekt edukacyjny i wychowawczy. Granie w Gry Fabularne nie wymaga ani dużego nakładu środków, ani wybitnych zdolności aktorskich. Wspominając w głowie bajki z dzieciństwa lub przeglądając domową biblioteczkę, odnajdziemy całą górę pomysłów i inspiracji do stworzenia własnej przygody RPG. Zachęcam także do odwiedzenia kanału Kompanii Czterech, czy to na portalu Facebook, czy YouTube. Tam, systematycznie co tydzień publikujemy nagrane przez nas sesje RPG oraz materiały dodatkowe, jak poradniki pokazujące, w jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z grami fabularnymi. Służymy także pomocą wszystkim, którzy chcieliby zgłębić ten temat. Czekamy na Wasze wiadomości lub komentarze! - mówi Jakub Gdyk. Współzałożyciel grupy Kompania Czterech zajmującej się popularyzacją gier RPG, animator, wieloletni opiekun kolonijny i autor obozów RPG oraz LARPowych dla dzieci.

QUIZ. Komiksowe postacie Marvela i DC. Sprawdź, czy możesz się nazywać prawdziwym fanem

Pytanie 1 z 10
Postać z uniwersum DC, która niedawno pojawiła się na ekranach kin ("Shazam"), pierwotnie nazywała się:

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że gry fabularne są nie tylko świetną formą spędzania czasu, ale również pozwalają na rozwijanie i trening umiejętności, których na co dzień możemy nie mieć okazji wykorzystać. Coraz szersze grono dostrzega te właśnie walory edukacyjno-rozwojowe, co pociągnęło za sobą rozwój gier fabularnych w kierunku młodych odbiorców. W USA dostępne są nawet książeczki dla dzieci do nauki czytania i liczenia w wersji popularnej gry Dungeons & Dragons, czy też zaadaptowane do potrzeb dzieci będących na spektrum autystycznym i wspierające rozwój ich umiejętności międzyludzkich (gra Critical Core).

Tak jak Kuba wspomniał, to dlatego, że gry fabularne są wspaniałym narzędziem, które można łatwo wykorzystać. Tym bardziej cieszy mnie, że w Polsce nie jesteśmy ograniczeni do anglojęzycznych produktów z zachodu, a mamy własnych autorów tworzących gry fabularne z myślą o najmłodszych.

Wspierajmy naszych rodzimych twórców takich jak Kamila Zalewska-Firus autorka “Jagodowego Lasu” i “Syrenki i Trytony”, czy Marcin Kubiesa z “Mistrzem Baśni”. Kamila z resztą dalej nie ustaje w pracach nad kolejnymi grami, aktualnie można wesprzeć na portalu wspieram.to najnowszą grę przygotowywaną z myślą o dzieciach o nazwie “Adepci!”.

Dla dzieciaków zakochanych w animacjach o kucykach My Little Pony jest bajecznie kolorowa gra “Equestria: Puść Wodze Fantazji”. - powiedział nam Jędrzej Maciejowski,  współzałożyciel Kompanii Czterech, fan fantastyki i organizator konwentów fanów fantastyki, gracz i mistrz gry.

Straż Miejska w Grudziądzu wykonuje #gaszynchallenge

Chcecie lepiej poznać Kompanię Czterech? Koniecznie zajrzyjcie na ich profil na Facebooku. Wystarczy kliknąć TUTAJ!