Spis treści
- Jezioro Zegrzyńskie - historia
- Jezioro Zegrzyńskie - atrakcje
- Statkiem z Warszawy - przez Jezioro Zegrzyńskie - do Serocka
Jezioro Zegrzyńskie - historia
Aby poznać historię Jeziora Zegrzyńskiego, zwanego najczęściej Zalewem Zegrzyńskim lub po prostu "Zegrzem", należy cofnąć się do lat 50. XX w., kiedy to powstał pomysł utworzenia zbiornika. W latach 1958-1963 wybudowano tam zaporę, która miała pomóc w uniknięciu powodzi. "Wcześniej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw. »patelnia« jeziora, mieszkali ludzie. Niestety był to obszar częstego wylewania wód Narwi i Bugu. Według przekazów mieściły się tu także trzy obozy, w których osadzeni byli więźniowie krótkoterminowi. To właśnie oni pracowali podczas oczyszczania terenu, który przeznaczono na dno obecnego Jeziora Zegrzyńskiego" - czytamy na stronie promocyjnej zbiornika.
Warto w tym miejscu podkreślić, że historia "Zegrza" nieodłącznie powiązana jest również z historią polskich produkcji filmowych i serialowych. W tym miejscu kręcone były bowiem m.in. "Rejs" Marka Piwowarskiego, "Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka czy "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego.
Jezioro Zegrzyńskie - atrakcje
Pierwsze obiekty rekreacyjne nad Jeziorem Zegrzyńskim zaczęły powstawać jeszcze w latach 60. Dziś odwiedzający z różnych stron Mazowsza (i nie tylko!) mogą tam odpocząć nad wodą, pospacerować, wybrać się na przejażdżkę rowerową. Wkrótce sieć prowadzących wokół zbiornika ścieżek dla rowerzystów ma się zresztą wydłużyć, o czym informowaliśmy w naszym serwisie. Na miejscu można również oczywiście oddać się uprawnianiu sportów wodnych, żeglować, popływać motorówką czy kajakiem.
Przedstawiciele powiatu legionowskiego podkreślają, że nad jeziorem czeka też "świetnie rozwinięte zaplecze noclegowe, konferencyjne, gastronomiczne". Dzięki temu nad "Zegrze" bez obaw przyjechać można również z daleka.
Statkiem z Warszawy - przez Jezioro Zegrzyńskie - do Serocka
Aby dotrzeć z Warszawy nad Jezioro Zegrzyńskie, wystarczy ok. godzinna wycieczka samochodem. Na miejsce dojechać można również bez większych problemów komunikacją miejską. W sezonie mieszkańcy stolicy zyskują jednak jeszcze jedną, wyjątkową opcję. W ramach Warszawskich Linii Turystycznych z przystani na Żeraniu do Serocka nad "Zegrzem" pływa statek "Zefir". Jego trasa prezentuje się następująco: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) - Kanał Żerański - Jezioro Zegrzyńskie - Serock i z powrotem.
W 2025 r. rejsy będą organizowane od 1 maja do 21 września w weekendy i święta dodatkowo 11 i 25 lipca, 8 i 22 sierpnia. "W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 godziny), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9:00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18:00" - przekazał niedawno stołeczny ratusz. Bilety można kupić przez internet (www.bilety24.pl) oraz w czwartki, w godz. 15:00-18:00 w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński (płatność tylko gotówką). Za bilet normalny trzeba zapłacić 36 zł, a za ulgowy - 18 zł.