Najlepsza dzielnica Warszawy? Oto wybór AI
W minionym roku to samo pytanie o najlepszą dzielnicę Warszawy do życia zadaliśmy naszym czytelnikom. Wówczas w głosowaniu zwyciężyła Praga-Południe. Drugie miejsce przypadło Białołęce, a trzecie zdobyły Mokotów i Targówek. Według AI, a dokładnie ChatGPT, w tym zestawieniu nastąpić powinny pewne roszady. Zdaniem sztucznej inteligencji najlepiej żyje się bowiem na Mokotowie. Dlaczego?
Jako pierwszy argument AI wskazało świetną lokalizację - choć dzielnica leży bardzo blisko centrum, w sporej jej części jest znacznie spokojniej niż w Śródmieściu. Jednocześnie mieszkańcy mają szybki i wygodny dojazd do samego serca miasta, ale i na lotnisko dzięki szerokiej dostępności komunikacji miejskiej.
Kolejną kwestią jest bliskość dużych zielonych przestrzeni. "W porównaniu np. do Bemowa czy Białołęki, gdzie też są parki, ale bardziej rozproszone i mniej znane, tutaj zieleń jest wpisana w charakter dzielnicy" - czytamy w odpowiedzi AI. Sztuczna inteligencja zwróciła też uwagę na dobrą infrastrukturę, w tym szkoły, sklepy, restauracje, przychodnie, oraz na różnorodność zabudowy wpisującą się w szersze gusta.
"Jeśli miałbym dodać coś na deser: Mokotów ma też swój »klimat« - czuć tu historię, elegancję i spokój" - podkreśliło AI.
Mokotów - zielono, blisko centrum, z zabytkami
Mokotów został włączony do Warszawy w 1916 r., ale jego historia sięga XIV w. i wsi Mokotowo. Rozwój tych ziem został silnie zahamowany w XVII w. ze względu na wojnę szwedzką oraz regres gospodarczy. Wówczas teren opuściło wielu mieszkańców. "W 1678 r. Stanisław H. Lubomirski nabył część Mokotowa wraz z sąsiednimi wsiami Służewem i Służewcem. Na XVIII w. datuje się znaczny rozwój Mokotowa. Budowa dworków i pałaców oraz zakładanie ogrodów wzdłuż skarpy wiślanej niosły za sobą znaczny rozwój przemysłu związanego z działalnością budowlaną" - czytamy na stronie dzielnicowego ratusza. Po przyłączeniu do Warszawy Mokotów znacząco się rozwijał - powstawały tam szkoły, urzędy, wille.
Jak podkreślają władze dzielnicy, o czym wspomniała również sztuczna inteligencja, obszar ten może pochwalić się dużym zróżnicowaniem charakteru zagospodarowania i zabudowy. Nie brakuje tam biurowców, starych domów, blokowisk, nowoczesnych apartamentowców. Mokotów, mimo dużego zaludnienia, pozostaje mocno zazieleniony. Mieszkańcy mogą wybrać się m.in. na Pole Mokotowskie (dzielone ze Śródmieściem i Ochotą), do parku Morskie Oko, parku Dreszera, parku Akcji "Burza" z Kopcem Powstania Warszawskiego czy nad Jeziorko Czerniakowskie. W dzielnicy nie brakuje też zabytków - to chociażby stare kamienice, forty, Żółta Karczma, willa "Pawiówka", dwór Ksawerów, pałacyk Szustra oraz Królikarnia.