Z Warszawy

Która dzielnica Warszawy jest najlepsza do życia? AI nie miało wątpliwości

2025-04-23 15:55

Warszawa jest ogromnym, a przy tym bardzo różnorodnym miastem. Każda dzielnica ma swój niepowtarzalny klimat oraz wiele zalet, które dla niektórych mogą oczywiście okazać się wadami. Która część stolicy jest więc najlepszym miejscem do życia? Tym razem postanowiliśmy zapytać o to sztuczną inteligencję.

Najlepsza dzielnica Warszawy? Oto wybór AI

W minionym roku to samo pytanie o najlepszą dzielnicę Warszawy do życia zadaliśmy naszym czytelnikom. Wówczas w głosowaniu zwyciężyła Praga-Południe. Drugie miejsce przypadło Białołęce, a trzecie zdobyły Mokotów i Targówek. Według AI, a dokładnie ChatGPT, w tym zestawieniu nastąpić powinny pewne roszady. Zdaniem sztucznej inteligencji najlepiej żyje się bowiem na Mokotowie. Dlaczego?

Jako pierwszy argument AI wskazało świetną lokalizację - choć dzielnica leży bardzo blisko centrum, w sporej jej części jest znacznie spokojniej niż w Śródmieściu. Jednocześnie mieszkańcy mają szybki i wygodny dojazd do samego serca miasta, ale i na lotnisko dzięki szerokiej dostępności komunikacji miejskiej.

Kolejną kwestią jest bliskość dużych zielonych przestrzeni. "W porównaniu np. do Bemowa czy Białołęki, gdzie też są parki, ale bardziej rozproszone i mniej znane, tutaj zieleń jest wpisana w charakter dzielnicy" - czytamy w odpowiedzi AI. Sztuczna inteligencja zwróciła też uwagę na dobrą infrastrukturę, w tym szkoły, sklepy, restauracje, przychodnie, oraz na różnorodność zabudowy wpisującą się w szersze gusta.

"Jeśli miałbym dodać coś na deser: Mokotów ma też swój »klimat« - czuć tu historię, elegancję i spokój" - podkreśliło AI.

Mokotów - zielono, blisko centrum, z zabytkami

Mokotów został włączony do Warszawy w 1916 r., ale jego historia sięga XIV w. i wsi Mokotowo. Rozwój tych ziem został silnie zahamowany w XVII w. ze względu na wojnę szwedzką oraz regres gospodarczy. Wówczas teren opuściło wielu mieszkańców. "W 1678 r. Stanisław H. Lubomirski nabył część Mokotowa wraz z sąsiednimi wsiami Służewem i Służewcem. Na XVIII w. datuje się znaczny rozwój Mokotowa. Budowa dworków i pałaców oraz zakładanie ogrodów wzdłuż skarpy wiślanej niosły za sobą znaczny rozwój przemysłu związanego z działalnością budowlaną" - czytamy na stronie dzielnicowego ratusza. Po przyłączeniu do Warszawy Mokotów znacząco się rozwijał - powstawały tam szkoły, urzędy, wille.

Jak podkreślają władze dzielnicy, o czym wspomniała również sztuczna inteligencja, obszar ten może pochwalić się dużym zróżnicowaniem charakteru zagospodarowania i zabudowy. Nie brakuje tam biurowców, starych domów, blokowisk, nowoczesnych apartamentowców. Mokotów, mimo dużego zaludnienia, pozostaje mocno zazieleniony. Mieszkańcy mogą wybrać się m.in. na Pole Mokotowskie (dzielone ze Śródmieściem i Ochotą), do parku Morskie Oko, parku Dreszera, parku Akcji "Burza" z Kopcem Powstania Warszawskiego czy nad Jeziorko Czerniakowskie. W dzielnicy nie brakuje też zabytków - to chociażby stare kamienice, forty, Żółta Karczma, willa "Pawiówka", dwór Ksawerów, pałacyk Szustra oraz Królikarnia.

Kolejkowo Warszawa, czyli miniaturowa stolica Polski w pigułce