Sprawcami byli kierowcy wykonujący przewozy zamawiane przez aplikację

i

Autor: Ewa Sas

Gwałty w taksówkach w Warszawie? Policja zatrzymała dwóch podejrzanych

2021-11-16 20:25

Czy przemieszczanie się taksówką po Warszawie jest bezpieczne? To pytanie może sobie zadać niejedna kobieta po tym, jak policja zatrzymała dwóch kierowców obywatelstwa gruzińskiego. Mężczyźni mieli się dopuścić gwałtu na pasażerkach, które przewozili.

Pirat drogowy sięgnął po broń. Wszystko się nagrało!

Dwóch napastników, dwie ofiary

Jak wyjaśnia policja - chodzi o kierowców, którzy wykonują przewozy zamawiane za pośrednictwem aplikacji. Kobiety zamawiały przejazd i jak się okazało - każda z nich trafiła do samochodu jednego z oprawców.

- Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty i decyzją sądu na wniosek prokuratury zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące - mówi Robert Szumiata z Komendy Policji Warszawa-Śródmieście.

Służby są bardzo ostrożne w kwestii podawania szczegółów na temat sprawców. Wiadomo, że są to obywatele Gruzji. - W prokuraturze rejonowej Warszawa-Śródmieście prowadzone są dwa postępowania. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyźni mieli się dopuścić przestępstw seksualnych na szkodę pokrzywdzonych, które zamawiały przewóz poprzez aplikację - mówi prok. Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Rejonowej w Warszawie. - Mężczyźni złożyli wyjaśnienia lecz są one objęte tajemnicą śledztwa. Prokuratura zbiera dowody, przesłuchuje świadków. Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Jedna z kobiet padła ofiarą w trakcie przejazdu we wrześniu, inna w listopadzie. W jednym z przypadków kierowca nie tylko zgwałcił pasażerkę, ale też ją okradł.

Kierowcy są jedynie współpracownikami

O komentarz poprosiliśmy biura prasowe trzech najpopularniejszych aplikacji do zamawiania przewozów. W każdym z przypadków kierowcy nie są przez nich zatrudniani - to jedynie współpracownicy, a platformy pośredniczą między nimi a klientami.

- Według naszej wiedzy takie zdarzenia nie miały miejsca podczas kursów z aplikacji FREE NOW, ponieważ nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń o takiej treści od naszych pasażerów. Nie otrzymaliśmy też żadnych sygnałów i próśb od policji o przekazanie informacji o domniemanych zdarzeniach - mówi Agnieszka Ciesek reprezentująca platformę FREE NOW.

FREE NOW współpracuje wyłącznie z licencjonowanymi przewoźnikami taxi. Aktualne badania oraz zaświadczenie o niekaralności weryfikuje urząd miasta w trakcie procesu wyrabiania licencji taxi. Zaświadczenia o niekaralności wymagają od współpracujących kierowców także platformy Bolt i Uber.

Przedstawiciele firm FREE NOW, Uber oraz Bolt w oświadczeniach przesłanych naszej redakcji zapewnili, że edukują współpracujących z nimi kierowców w zakresie bezpieczeństwa względem pasażerów i rozwiązują umowy z tymi, na których pojawią się skargi pod kątem naruszania tego bezpieczeństwa.

Jednak aby takie rozwiązanie współpracy nastąpiło - musi najpierw pojawić się zgłoszenie. Dlatego służby apelują aby osoby, które również padły ofiarą napaści w trakcie takiego przejazdu, niezwłocznie zgłosiły się na policję. Mundurowi zapewniają, że każda osoba zostanie wysłuchana i żadna sprawa nie zostanie zbagatelizowana.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Kto jest ważniejszy w wojsku? Sprawdź, czy odróżniasz kaprala od sierżanta

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa najniższy stopień w wojskach lądowych?