Joe Biden - przemowa

i

Autor: AP PHOTO/EVAN VUCCI Zdjęcie ilustracyjne

Ile kosztuje wizyta Joe Bidena w Polsce? Bardzo drogie delegacje prezydentów USA

2023-02-21 11:44

Koszt wizyty Joe Bidena w Polsce może sięgać nawet... dziesiątek milionów dolarów! Przyjazd prezydenta USA do europejskiego kraju to gigantyczne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne. Co generuje aż tak duże potrzeby polityka i jego wyjazdowej świty?

Joe Biden przyjechał do Polski po raz kolejny, a nim dotarł do naszej stolicy, niespodziewanie odwiedził Kijów w ogarniętej wojną z Rosją Ukrainie. Taki wyjazd prezydenta USA jest niezwykle kosztowny. Na jego finansowe wymagania wpływ ma to, że politykowi zawsze towarzyszy pokaźna świta, która dba o jego bezpieczeństwo i komfort.

Kolejna wizyta prezydenta USA w Polsce

Ile kosztuje wizyta Joe Bidena w Polsce? Już sam samolot, którym przyleciał prezydent USA - Air Force One to maszyna, której koszty zakupu i utrzymania sięgają milionów dolarów. Mimo to polityk zdecydował się na kolejną w ciągu niecałego roku wizytę w naszym kraju. 

Czytaj także: Wizyta Joe Bidena w Warszawie. Prezydent USA spotka się z Rafałem Trzaskowskim?

Pierwszego dnia swojej wizyty Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie do Polaków u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie. Drugiego dnia jego wizyty dojdzie m.in. do spotkania z liderami państw regionu skupionych w tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątce.

Czytaj również: Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Relacja na żywo

Kolosalne koszty wizyty Joe Bidena w Polsce

Co prawda Biały Dom oficjalnie nie dzieli się takimi informacjami, ale za sprawą amerykańskiego odpowiednika NIK - Government Accountability Office (GAO) - możemy oszacować, o jakich kwotach mówimy.

Podstawową informacją pochodzącą od GAO jest raport poświęcony trzem zagranicznym wizytom prezydenta Billa Clintona w 1998 r. Wynika z niego, że trzydniowa podróż do Chile kosztowała 10,5 mln dol., ośmiodniowa podróż do Chin 18,8 mln dol., a kilkudniowa wizyta w sześciu afrykańskich państwach pochłonęła 42,8 mln dol. Warto jednak podkreślić, że zestawienie to nie zawiera wydatków Secret Service.

Czytaj także: Prezydent USA Joe Biden w Kijowie. To niezapowiadana, historyczna wizyta

Gdyby uwzględnić panującą w całym 2022 roku inflację to za te same wizyty zapłacono by kolejno: 19 mln dol.,  34 mln dol.,  77,46 mln dol. Kiedy podobne wizyty odbywał Donald Trump również koszty podróży sięgały sufitu - np. 13,6 mln dol.

Ekskluzywna podróż

Cena jednej godziny lotu Air Force One jest szacowana na ok. 206 tys. dol. W trakcie podróży amerykańskiego prezydenta podrywane z ziemi są również samoloty z systemem AWACS, a na niebie krąży "samolot zagłady". 

Następne 3 mln dol. to koszt wynagrodzeń, transportu, zakwaterowania i wyżywienia pracowników prezydenckiej administracji z wyjątkiem funkcjonariuszy Secret Service oraz innych osób, których dane są utajnione. Tych kosztów zapewne nie poznamy. 

Czytaj także: Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Polityk odwiedzi Warszawę

Polska odpowiedzialność

Oczywiście państwo przyjmujące głowę USA także ponosi spore koszty tej wizyty. O ile Secret Service zajmuje się bezpośrednio ochroną prezydenta USA, to po stronie Polski podobną rolę pełnią: policja i Służba Ochrony Państwa.

- Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Zabezpieczenie nie dotyczy tylko i wyłącznie garnizonu stołecznego, stąd decyzja komendanta głównego policji o skierowaniu tutaj policjantów z innych części Polski – poinformował na konferencji prasowej 20 lutego rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Jak dodał, poza umundurowanymi funkcjonariuszami, na ulicach pojawią się policjanci po cywilnemu.

Czytaj także: Air Force One wyląduje w Warszawie. Oto latająca forteca Joe Bidena

Joe Biden w Kijowie! Niespodziewana wizyta prezydenta USA na Ukrainie