odławianie raków

i

Autor: Lukasz Gdak/East News Odławianie inwazyjnych raków luizjańskich w Poznaniu (fot. il.)

Z Warszawy

Inwazja "obcych" w Warszawie. Ruszyło wielkie odławianie

2024-12-02 19:26

W listopadzie w Warszawie ruszyła akcja odławiania inwazyjnych gatunków obcych ryb i raków. Przedstawiciele stołecznego Zarządu Zieleni przekazali, że obecność wspomnianych stworzeń w miejscowym środowisku jest skutkiem nieodpowiedzialnej ingerencji człowieka. Brak podjęcia działań zaradczych może prowadzić do ich rozprzestrzeniania, co negatywnie wpływa na lokalną przyrodę.

Spis treści

  1. Ruszyło odławianie "obcych" w Warszawie
  2. Skąd w Warszawie wzięły się obce gatunki inwazyjne?

Ruszyło odławianie "obcych" w Warszawie

"Wszystkie gatunki objęte pracami to gatunki zaklasyfikowane pod kątem prawnym jako IGO (inwazyjne gatunki obce - red.), stwarzające zagrożenie dla Unii, rozprzestrzenione na szeroką skalę. Do przeprowadzenia działań zaradczych zobowiązują nas przepisy ustawy o gatunkach obcych" - poinformował w połowie listopada Zarząd Zieleni.

Realizowane w kilku warszawskich zbiornikach odłowy mają ochronić miejscową przyrodę oraz zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych. Prace zaplanowano w stawach w parku Ujazdowskim i Ogrodzie Saskim (czebaczek amurski), w stawie Morskie Oko (rak marmurkowy) oraz w stawie parku Arkadia (rak pręgowaty).

"Odłowy będą prowadzone we współpracy z panem Rafałem Maciaszkiem, "Łowcą Obcych". W ramach realizowanych działań odbędą się również spotkania i warsztaty edukacyjne" - dodali przedstawiciele Zarządu.

Czytaj również: Wyjątkowa inwestycja w Warszawskim ZOO. Nowy wybieg stanie się hitem

Skąd w Warszawie wzięły się obce gatunki inwazyjne?

Więcej informacji o podjętych działaniach znaleźć można na stronie wspomnianego "Łowcy Obcych". Jak czytamy, raki marmurkowe pojawiły się w parku Morskie Oko przez nieodpowiedzialnego opiekuna, który wcześniej trzymał je w akwarium, ale zdecydował się wypuścić. Ich obecność w tym miejscu stwierdzono po raz pierwszy jeszcze w 2019 r.

"W latach 2019-2021 w ramach inicjatywy Łowca Obcych w stawie prowadzono działania zaradcze polegające na odłowie tego gatunku. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tych działań odłowiono ponad 12 tysięcy raków" - przekazano.

Ostatecznie raki zostaną przekazane jako pokarm dla zwierząt do ogrodu zoologicznego, azylu lub ośrodka rehabilitacji zwierząt. Podobne działania zostaną podjęte wobec odłowionych czebaczków amurskich oraz raków pręgowatych. Te najpewniej pojawiły się w warszawskich zbiornikach wskutek nielegalnego zarybienia i zaraczania

Czytaj również: To najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy. Park z Warszawy wyróżniony

Czyszczenie mostu pieszo-rowerowego w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Warszawa doświetla przejścia dla pieszych. Ma być jaśniej i bezpieczniej
Drogowskazy
O poszukiwaniach Dzikiej Polski. DROGOWSKAZY