Niższa stopa bezrobocia
W zeszłym roku z miesiąca na miesiąc stopa bezrobocia w Warszawie malała. Prognozuje się, że tendencja spadkowa utrzyma się również w roku 2023. Do urzędów pracy zgłasza się bowiem coraz mniej warszawiaków. Powstają kolejne miejsca pracy, a do tego wielu mieszkańców decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że stolica zażegnała kryzys wywołany pandemią, a sytuacja na rynku pracy wyraźnie się poprawiła.
Wzrost wynagrodzeń
Prognozuje się, że wynagrodzenia mieszkańców Warszawy w 2023 roku wzrosną i to z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście styczniowa i lipcowa podwyżka płacy minimalnej. Kolejnym – zjawisko tzw. rynku pracownika. Pracodawcy, chcąc zatrzymać w swojej firmie cenionych specjalistów, już w poprzednich latach zgadzali się na proponowane przez nich warunki finansowe i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się na tym polu zmienić. Poza tym, zwiększone zapotrzebowanie na niektóre zawody, wręcz wymusza na przedsiębiorcach zaoferowanie wyższej stawki. Do tego dochodzą oczywiście różne benefity pozapłacowe i premie.
Kogo w 2023 roku będą szukać pracodawcy?
Analizując aktualne oferty pracy w Warszawie, wyraźnie widać, że w roku 2023 będzie zapotrzebowanie na przedstawicieli branż:
- budowlanej i inżynieryjno-drogowej – poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, a także murarze i tynkarze;
- IT – poszukiwani są analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści;
- medyczno-opiekuńczej – poszukiwani są fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, operatorzy aparatury medycznej oraz ratownicy medyczni;
- edukacyjnej – poszukiwani są asystenci w edukacji, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- finansowo-księgowej – poszukiwani są samodzielni księgowi oraz specjaliści ds. kadr i płac.
Kto nie znajdzie łatwo pracy w nowym roku?
Oferty pracy w Warszawie na GoWork najrzadziej dotyczą:
- animatorów kultury,
- organizatorów imprez masowych,
- pracowników obsługi ruchu lotniczego,
- instruktorów rekreacji i sportu,
- kierowców kat. B,
- robotników leśnych,
- introligatorów,
- przewodników turystycznych i pilotów wycieczek,
- pomocy domowych i sprzątaczek,
- techników weterynarii,
- ogrodników,
- artystów plastyków,
- dziennikarzy,
- ankieterów,
- specjalistów ds. reklamy i public relations,
- operatorów urządzeń do rejestracji i transmisji obrazu i dźwięku,
- maszynistów,
- kreślarzy.
Oznacza to, że przedstawiciele wyżej wymienionych profesji mogą mieć w roku 2023 problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Rozwiązaniem może być przebranżowienie się lub poszerzenie obszaru poszukiwań.
Elastyczny tryb pracy
Tym, co z pewnością się zmieni – a właściwie już się zmienia – jest tryb pracy na bardziej elastyczny. Mowa tu przede wszystkim o pracy zdalnej i hybrydowej, ale nie tylko. Coraz częściej warszawiacy mają elastyczne godziny pracy, czyli – innymi słowy – pracują, kiedy chcą. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich zawodów, ale wiele branż może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Nienormowany czas pracy zapoczątkowała pandemia, jednak szybko okazało się, że można w ten sposób funkcjonować na co dzień. Jest to ogromny ukłon w stronę chociażby osób uczących się, czy młodych rodziców. Elastyczny grafik to bowiem doskonały sposób na łączenie różnych obowiązków.
Praca dla kilku firm
Coraz więcej warszawiaków pracuje dla kilku firm, często na pełne etaty. Pomaga w tym oczywiście możliwość pracy zdalnej. Mieszkańcy stolicy stawiają na rozwój i poszerzanie horyzontów. Wielu jednak decyduje się na współpracę z więcej niż jednym przedsiębiorstwem ze względów ekonomicznych. Rosnące ceny produktów i usług niejako „zmuszają” do powiększenia miesięcznego budżetu, a nie zawsze uda się wynegocjować podwyżkę czy wyrobić premię na danym stanowisku. Warszawiacy pracują dodatkowo także stacjonarnie – po godzinach albo w weekendy.
Rok 2023 rokiem umiędzynarodawiania w Warszawie
Zapełnienie stanowisk rodzimymi kandydatami bywa wymagające, a czasami może okazać się nawet niemożliwe. Z tego powodu wielu pracodawców rekrutuje cudzoziemców. Z roku na rok jest ich w stolicy coraz więcej, a obecna sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów sprawiła, że Ukraińcy stali się najczęściej przyjmowanymi do pracy obcokrajowcami w Warszawie. Zachęcają do tego przepisy ułatwiające zatrudnianie uchodźców oraz deficyty odnotowywane w wielu zawodach. Poza Ukraińcami, w stolicy naszego kraju mieszka i pracuje także wielu Francuzów, Brytyjczyków i Wietnamczyków.