Strażak pilnie potrzebuje osocza
„Uwaga! Strażak – mieszkaniec Ursynowa ciężko przechodzi Covid w szpitalu na Banacha. Jeśli jesteś ozdrowieńcem – podaruj mu swą krew (osocze) pomóż mu – jak On pomagał nam całe swoje życie zawodowe. Pragniesz pomóc sąsiadowi? Zadzwoń do Szpitala MSWiA nr telefonu +48 515 633 105 w godz. 10.00-18.00, podaruj krew dla : Waldemar KUBIK – SZPITAL BANACHA” - takie ogłoszenie pojawiło się w Internecie.
Czytaj także: Pilnie potrzebna krew dla policjanta z Komendy Stołecznej Policji. Choruje na COVID-19
- Dostaliśmy informację, że leży w szpitalu na Banacha i przechodzi ciężko tę chorobę - mówi Artur Wójcik, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 9 - Waldemar od kilkunastu lat jest na emeryturze, ale przepracował z nami wiele lat. Pomagał mieszkańcom Warszawy, a teraz sam potrzebuje o pomoc. Dlatego liczymy na odzew na nasz apel.
Koronawirus nie omija nikogo. Także strażacy są przez niego boleśnie doświadczani. Praktycznie każdego dnia do warszawskich jednostek docierają informacje o kolejnych zakażeniach. Na szczęście nie brakuje też ozdrowieńców - Kilku ozdrowieńców z naszej jednostki zadeklarowała się już pomóc naszemu koledze, oddając osocze - mówi Artur Wójcik.
Kto może oddać osocze?
Kto może oddać osocze? Każdy, u kogo minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów infekcji, albo 18 dni od zakończenia izolacji. Muszą to być osoby dorosłe w wieku 18-65 lat. Lista przeciwwskazań jest długa - o wszystko pytać nas będzie lekarz bądź pielęgniarka przed pobraniem.
Jak wygląda pobieranie osocza?
Osocze to nie to samo co krew i sama metoda pobierania wygląda nieco inaczej. Z pobranej krwi żylnej oddzielane jest osocze, a pozostałe elementy krwi są z powrotem przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Zabieg trwa około pół godziny, a kolejne pół powinniśmy jeszcze odczekać po zabiegu zanim wyjdziemy z placówki. Każdy ozdrowieniec może oddać osocze kilka razy - w co najmniej tygodniowym odstępie. Przyjmuje się, że przeciwciała do walki z COVID-19 są najmocniejsze w osoczu do trzech miesięcy od zakończenia kwarantanny.
Czytaj także: Tymczasowy szpital na Okęciu. Rusza nabór kadry medycznej. Jak się zgłosić?
Gdzie można oddać osocze?
Przez to, że sama procedura jest bardzo skomplikowana, osocza nie można oddać w dowolnym punkcie krwiodawstwa. Na terenie Warszawy można to zrobić między innymi w miejscach:
- Centrum Krwiodawstwa MSWiA, ul. Wołoska 137, tel. (22) 5081312
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa, ul. Saska 63/75, tel. (22) 5146000, 723203207
- Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, ul. Szaserów 128, tel. (22) 6816716