Tabletki jodku potasu

i

Autor: pixabay.com Tabletki jodku potasu

Jodek potasu: na co się stosuje? Jak działa? Jakie są skutki uboczne przyjmowania? To musicie wiedzieć

2022-09-28 7:27

Krajowe i lokalne władze podejmują decyzje o przygotowaniach do dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Kiedy przyjmuje się takie pigułki? Jak działają i przed czym chronią? Jakie skutki uboczne może wywołać zażywanie? Poznajcie odpowiedzi na te ważne pytania dotyczące jodku potasu.

Tabletki z jodkiem potasu na wypadek skażenia radiacyjnego

Jodek potasu - ten związek chemiczny zaczął niedawno wzbudzać wielkie zainteresowanie w Polsce. Wszystko przez decyzje o przygotowaniach do dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. MSWiA poinformowało o rozesłaniu tabletek z jodkiem potasu do jednostek straży pożarnej w całej Polsce. Instrukcje dotyczące dystrybucji trafiły też do samorządów. Wszystkie te działania podjęto w związku z wojną w Ukrainie, a konkretnie walkami w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jej uszkodzenie przez Rosjan może stworzyć ryzyko skażenia radiacyjnego. Polska chce być przygotowana na taką okoliczność, dlatego gromadzone są tabletki z jodkiem potasu.

Jak działa jodek potasu?

Zażywanie tabletek z jodkiem potasu to jeden ze środków chroniących przed skutkami promieniowania. Radioaktywny jod, tak jak zwykły, odkłada się w tarczycy, co zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu tego ważnego gruczołu. Odpowiednio wczesne zażycie tabletki z jodkiem potasu wypełnia tarczycę bezpiecznym stałym jodem i blokuje dalsze odkładanie się pierwiastka.

Kiedy przyjmuje się jodek potasu?

Warunkiem skuteczności jest odpowiednio wczesne przyjęcie preparatu. Jodek potasu powinien znaleźć się w organizmie przed dotarciem radioaktywnej chmury i wystąpieniem skażenia. Dawki zależą od kilku czynników, między innymi poziomu skażenia i wieku. Jodek potasu jest składnikiem płynu Lugola, który podawano Polkom i Polakom po awarii czarnobylskiej elektrowni atomowej w 1986 roku.

Jodek potasu - skutki uboczne mogące wystąpić po zażyciu

Podstawową zasadą jest, by nie zażywać jodku potasu na własną rękę! Grozi to między innymi rozregulowaniem działania tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Środek powinien być przyjmowany na zalecenie lekarza i po konsultacji medycznej. Najczęstsze skutki uboczne zażycia jodku potasu to:

  • bolesny obrzęk ślinianek
  • katar
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wymioty
  • wysypka, swędzenie, wypryski i inne skórne objawy uczuleniowe,
  • bóle głowy.

Ponadto u chorych na gruźlicę może wystąpić zaostrzenie objawów choroby

Dystrybucja jodku potasu w Polsce - nie ma powodów do paniki

Obecna sytuacja radiacyjna w Polsce jest bezpieczna. Państwowa Agencja Atomistyki nie przekazuje żadnych informacji na temat odbiegającego od normy poziomu promieniowania. Zaporoska Elektrownia Jądrowa nie została uszkodzona na tyle poważnie, by wystąpiło ryzyko skażenia. Pamiętajmy, że tabletki z jodkiem potasu będą dystrybuowane tylko w przypadku realnego zagrożenia. Tym bardziej więc nie powinniśmy wykupywać jego zapasów z aptek.

12-LETNI nożownik zaatakował nastolatków