kawęczyńska

i

Autor: wikipedia.org

KAWĘCZYŃSKA pod ochroną konserwatora - co znajdziemy na ulicy?

2021-06-16 15:13

Oryginalne kamienice oraz pofabryczne budynki, a także niezmienny od kilkuset lat układ ulicy - ulicę Kawęczyńską docenił konserwator i wpisał ją do rejestru zabytków. Oznacza to, że będzie trzeba z nim konsultować wszelkie zmiany w tym obszarze. O objęcie ulicy ochroną wnioskowali sami mieszkańcy przekonani, że jest to miejsce unikatowe w skali miasta.

Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?

Kawęczyńska pod ochroną konserwatora!

Niezwykły układ ulicy, której początki sięgają XVIII, wieku został wpisany do rejestru zabytków. Spacer ulicą to szansa na prawdziwą, żywą lekcję historii, gdyż udało się zachować jej oryginalny przebieg, szerokość a nawet zabudowę. Ulica Kawęczyńska prowadzi od ulicy Ząbkowskiej do ulicy Boruty. Dawniej była to droga prowadząca do Woli Ząbkowskiej (dzisiejsze Ząbki). Swoją nazwę dostała w 1907. Pochodzi ona od miejscowości Kawęczyn, która dziś jest częścią dzielnicy Rembertów. Przy Kawęczyńskiej stoi jedna z największych warszawskich świątyń - bazylika Najświętszego Serca Jezusowego. Wnioskodawcy wpisania Kawęczyńskiej na listę konserwatora chcieli, by ulica nie straciła swojego charakteru:

"Warto żeby konserwator zabytków miał możliwość zajmowania stanowiska i wydawania pewnych zaleceń, chociażby co do tego, jak pewne miejsca remontować czy co zachować, żeby ten charakter zabytkowy nie został utracony" - mówi Krzysztof Michalski z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców Michałów, które wnioskowało o objęcie ulicy opieką konserwatora.

Kawęczyńską czeka renowacja

Opieka nad oryginalnymi zabudowaniami to nie jedyne wyzwanie. Kawęczyńska wymaga bowiem dalszych prac:

"W pierwszej kolejności zieleń, bo brakuje tu nowych nasadzeń. Kolejna rzecz to odbetonowanie podwórek, które na pierwotnych planach były przestrzeniami otwartymi i zielonymi. W końcu kamienice- większość z nich ma już centralne ogrzewanie, teraz trzeba się wziąć za część dalszą liftingu"- dodaje Michalski.

Kapitalny remont Kawęczyńska przeszła w 2013 roku. Wówczas pojawiły się tam między innymi latarnie pastorały i więcej zieleni.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!