Sala kina liczy 112 miejsc

i

Autor: Ewa Sas

Kino studyjne powraca na Ursynów. Start w Walentynki

2022-02-11 19:34

To będzie trzecie kino na Ursynowie. W Domu Sztuki od 14 lutego wyświetlane będą filmy. Ponownie, gdyż to właśnie w tym miejscu było pierwsze kino w dzielnicy. I ponownie ma to być kino studyjne.

Wyjątkowe projekty studentów na wystawie w Bydgoszczy

Walka o przetrwanie

Dyrektor Domu Sztuki mówi wprost - pojawienie się kina ma pomóc przetrwać domowi kultury w budynku Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Jary".

- Tu jest piękna karta historii jeśli chodzi o kino. Jego działalność zakończyła technologia na początku lat 2000. Było to typowe kino studyjne, tradycyjne. W latach 90. było to pierwsze kino na Ursynowie - mówi dyrektor Sławomir Gąsiewski. - Decyzja jest podyktowana faktem, aby Dom Sztuki jako ośrodek kulturalny nadal trwał. Realia się zmieniły, dzielnica wybudowała nowoczesne Centrum Kultury "Alternatywy" i wszystkie środki, które miała na kulturę przeznaczyła na niego. My stanęliśmy przed zadaniem: albo przeprofilować naszą działalność i nadal trwać i rozwijać się, albo powoli kończyć naszą działalność - dodaje.

Na mapie Ursynowa widnieją już dwa kina: multipleks Multikino oraz sala filmowa we wspomnianym Centrum Kultury "Alternatywy". Jednak dyrektor Domu Sztuki uważa, że miejsce znajdzie się dla każdego. I każdy znajdzie swojego widza.

- Na tak dużą dzielnicę takie miejsce ma prawo zaistnieć i ma prawo dobrze funkcjonować. Wcale nie musimy wsiadać do metra i jechać na inne osiedle. Tutaj jest miejsce na kino mniejsze, z klimatem, które kusi dobrą ceną, kameralną atmosferą i trochę innym, zróżnicowanym repertuarem - mówi.

Ambitne kino i komercja w jednym miejscu

Obecnie w budynku są organizowane zarówno koncerty jak i wystawy czy spektakle. Kino ma być natomiast kameralne i stworzone z myślą o mieszkańcach. W repertuarze mają być pozycje dla każdej z grup wiekowych.

- Przede wszystkim dyskusyjny klub filmowy, bo chcemy rozwijać kulturę filmową, zapraszać tutaj wielbicieli niszowego kina europejskiego, takiego kina z refleksją. Nie zabraknie pozycji dla dzieci, będą poranki w weekendy. Będzie też kino dla kobiet, kina z kobiecą duszą. Żeby panie z Ursynowa mogły do nas przyjść, zrelaksować się i obejrzeć dobry film. No i najgłośniejsze tytuły. Nie ukrywam, że chcielibyśmy wyświetlać filmy premierowe z kina polskiego, ale nie tylko - mówi dyrektor Gąsiewski.

W reaktywacji kina pomógł Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki czemu Dom Sztuki mógł zakupić nowoczesny projektor filmowy z laserowym światłem, niezbędny do wyświetlania współczesnych produkcji.

- Nasza sala jest troszeczkę w stylu retro. Mamy 112 miejsc. Jest to sala połączona ze sceną teatralną, jest taki klimat sali widowiskowej - opisuje Gąsiewski.

Kino w Domu Sztuki startuje 14 lutego. W pierwszy dzień zagra "Skarb Mikołajka" oraz "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Bieżący repertuar można znaleźć na stronie domsztuki.art.pl

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!