Transport

Nowe informacje o CPK. Kolej Dużych Prędkości z "ambitnym" terminem

2025-01-08 17:13

Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego jest Kolej Dużych Prędkości. W środę, 8 stycznia członek zarządu spółki CPK Piotr Rachwalski zapowiedział, że linia kolejowa między Łodzią a Warszawą może być gotowa już w 2030 roku. To dwa lata przed planowanym uruchomieniem lotniska.

Kolej Dużych Prędkości między Warszawą a Łodzią - kiedy?

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zaplanowano szereg inwestycji związanych z infrastrukturą kolejową. Najważniejszą z nich jest budowa linii Kolei Dużych Prędkości od Warszawy do Łodzi. Dzięki temu z Warszawy Centralnej do CPK pojedziemy w 20 minut, a z Łodzi - w 40 minut.

Rząd planuje otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego na rok 2032, a dwa lata wcześniej do użytku zostać może oddana właśnie Kolej Dużych Prędkości. Taki pomysł przedstawił członek zarządu spółki CPK Piotr Rachwalski na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury, która odbyła się 8 stycznia.

- Obecnie ta linia jest w zaawansowanej fazie projektu budowlanego i jako taka, będzie przeznaczona pierwsza do realizacji. Mamy ambitny plan, aby przetargi ogłosić nawet w roku obecnym i rozpocząć budowę, by oddać ją do użytku w 2030 roku - powiedział Rachwalski i dodał, że dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie linii jako toru do testów pociągów dużych prędkości. Warto zaznaczyć, że docelowo mają jeździć do 350 km/h.

Inwestycje w ramach CPK

- Nie mamy w Polsce, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a i od wielu lat w całej Europie doświadczeń z budową Kolei Dużych Prędkości. Chcemy uniknąć błędów, chcemy tę linię sprawdzić, dobrze ją odebrać, certyfikować i przetestować zanim uruchomimy na niej przewozy kolejowe - powiedział Rachwalski.

Centralny Port Komunikacyjny pochłonie dokładnie 131,7 mld złotych, z czego 76,8 miliarda złotych zostanie przeznaczonych na infrastrukturę kolejową. Rząd nie zapomniał także o drogach - jedną z ważniejszych inwestycji będzie poszerzenie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą o kolejny pas. W ramach CPK ma powstać port lotniczy, który w początkowej fazie ma obsłużyć 34 miliony pasażerów rocznie. Dodatkowo lotnisko będzie zaprojektowane tak, aby możliwa była jego szybka rozbudowa.

Zobacz, jak wygląda CPK na wizualizacjach:

Protest przeciw CPK w Warszawie