Z Warszawy

Zmiany dla restauracji na Nowym Świecie. Nowe przepisy weszły w życie

2025-01-02 10:05

Od 29 grudnia 2024 roku obowiązują nowe przepisy w rejonie Historycznego Centrum Warszawy. Z ograniczeniami muszą się liczyć m.in. właściciele restauracji, ale też uliczni handlarze. Wyjaśniamy, jakie zmiany wprowadziły władze stolicy.

Nowe przepisy w centrum Warszawy

29 grudnia 2024 roku weszła w życie uchwała o parku kulturowym Historyczne Centrum Warszawy. Obszar parku rozciąga się od Starego Miasta przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat aż po plac Trzech Krzyży i Łazienki Królewskie. Na tym terenie zaczęły już obowiązywać przepisy dotyczące handlu obwoźnego czy ogródków przy restauracjach.

Największy problem dla miasta stanowili uliczni handlarze z tymczasowymi stoiskami, które szpeciły reprezentacyjne ulice Warszawy. Od teraz będą potrzebować pozwolenia od dzielnicy Śródmieście, aby móc prowadzić handel uliczny. Straż miejska może już nie tylko pouczać czy wystawiać mandat, ale też usunąć z ulicy przyczepę bądź wózek z towarem. W kolejnym kroku sąd może zdecydować o ich przepadku. Uregulowano także kwestię wyglądu stoisk. Mają być one w stonowanej, kremowej kolorystyce, a ich powierzchnia wynieść maksymalnie 5 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak nowość dla tych, którzy prowadzili do tej pory legalne stoiska.

Koniec z reklamami restauracji na chodniku

Zmieniły się również przepisy dotyczące umiejscowienia ogródków gastronomicznych w centrum Warszawy. Od teraz absolutnym minimum będzie zachowanie 180 cm szerokości pasa dla pieszych, który będzie wolny od śmietników, latarni, a przede wszystkim od potykaczy. Wszystkie elementy ogródków, łącznie z ogrodzeniem i pulpitami z menu, muszą się zmieścić na obszarze wyznaczonym przez miasto. Restauratorzy zgłosili wiele wniosków na temat nowych przepisów, a te uwzględni miasto w najbliższym czasie.

Nieznacznym zmianom uległy zapisy w uchwale dotyczące wystaw plenerowych. Będzie można je organizować przez maksymalnie 6 tygodni, a na placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu do 3 tygodni. Również nie ma zaskoczeń dla organizatorów kiermaszy i jarmarków. Świąteczne jarmarki będą trwać przez 6 tygodni na Międzymurzu oraz na Rynku Starego Miasta. Będzie można organizować kiermasze tylko przez 4 dni za zgodą zarządcy terenu i to nie wszędzie. Nie jest dozwolona ich organizacja na Trakcie Królewskim, placu Zamkowym i Rynku Starego Miasta. Władze stolicy uwzględnią także uwagi od mieszkańców, a te wejdą w życie po pozytywnej opinii Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i Rady Warszawy.

Tłumy na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście (7.12.2024), zobacz zdjęcia:

Choinka w Warszawie rozbłysnęła! Ma aż 40 tys. lampek