Kontrola w szpitalu Bielańskim w Warszawie

i

Autor: fot. Alina Makarczuk Kontrola w szpitalu Bielańskim w Warszawie

Kontrola w szpitalu Bielańskim. Chcą informacji o przerwanych ciążach

2021-12-13 20:37

Szpital Bielański w Warszawie pod lupą konsultanta krajowego do spraw położnictwa i ginekologii! 20 grudnia w placówce ma się odbyć kontrola. Szpital został poproszony o wyciąg z rejestru ciąż, księgę zabiegów aborcyjnych oraz poronień. ​ Jak dowiedziała się nasza reporterka Alina Makarczuk - placówka zamierza odmówić udzielenia takich informacji.

Rafał Trzaskowski udzielił ślubu Karolinie i Davidowi

Kontrola w szpitalu Bielańskim

20 grudnia na oddziale ginekologicznym w szpitalu Bielańskim ma odbyć się kontrola wojewódzkiej konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii Bronisławy Pietrzak. Poprosiła placówkę o wyciąg z rejestru ciąż, dokonanych zabiegów aborcyjnych oraz poronień. Szpital Bielański chce odmówić udzielenia informacji o tym, jak dużo aborcji wykonał od czerwca i jaka jest liczba ciąż obumarłych. Zapowiada to dyrekcja placówki, powołując się na ochronę wrażliwych danych pacjentów.

- Nie wiemy na czyje zlecenie ma zostać ta kontrola przeprowadzona i czemu ma służyć. Konsultant krajowy ma prawo sprawdzać, jak wygląda dostępność świadczeń, a nie prosić o hurtowe udzielanie historii chorób naszych pacjentek, a więc mamy prawo odmówić - mówi dyrektorka szpitala Dorota Gałczyńska-Zych.

Wojewoda potwierdza, że kontrola się odbędzie, a resort zdrowia zapowiada kolejne takie kontrole w innych placówkach. “Kontrola krajowego konsultanta ds. położnictwa i ginekologii jest standardową, rutynową kontrolą przeprowadzaną bez związku z jakimkolwiek przypadkiem medycznym. Konsultant krajowy w zakresie swoich obowiązków i wykonywanych zadań ma prowadzenie takich kontroli na wybranych oddziałach. Obecnie kontrola prowadzona jest w Szpitalu Bielańskim i będzie przeprowadzana w kolejnych wyznaczonych placówkach. Nie jest to kontrola zlecana przez Ministerstwo Zdrowia ani Narodowy Fundusz Zdrowia” - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na nasze pytania.

- Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie zlecało tej kontroli i że jest to kontrola rutynowa, ale to nie prawda. W żadnej innej naszej placówce takich kontroli nigdy nie było. Szpital Bielański ma 60 lat. Nikt nigdy takich rzeczy nie sprawdzał. Nie prosił o tak wrażliwe dane pacjentów. Musimy się zastanowić, czy w tym przypadku prawo nie zostało naruszone. Do dziś nie wiemy, kto tę kontrolę zlecił i czemu ma służyć – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Czytaj także: Nowoczesne poczekalnie, komfortowe gabinety. rusza Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdobywając 7/10 możesz mówić o życiowym sukcesie

Pytanie 1 z 10
Który z poniższych najwięcej razy wygrywał ligę NBA?