krucza

i

Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa

Kolejne zmiany w centrum miasta - teraz drogowcy zajmą się ulicą Kruczą!

2021-06-29 13:12

Warszawa jak Barcelona? Będzie to możliwe dzięki rewolucji na Kruczej, która według planów urzędników ma przeistoczyć się w śródmiejską ulicę podobną do hiszpańskiej La Rambli. To zresztą nie jedyne zmiany w centrum miasta: trwają prace nad metamorfozą placu Pięciu Rogów. Zmieni się także Chmielna, Złota i Zgoda.

Trening do piosenek EKIPY | ESKA XD - Fit vlog #25
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?

Kolejne zmiany w centrum miasta - teraz drogowcy zajmą się ulicą Kruczą.

Są już plany wprowadzenia zmian na ulicy Kruczej w Warszawie. Ma ona zostać zmieniona w tętniącą życiem miejską arterię, podobną do słynnej barcelońskiej La Rambli. Ta niespełna kilometrowa ulica w hiszpańskim mieście jest chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, przyjezdnych i mieszkańców Barcelony. Setki restauracji, barów, kafejek i sklepów tworzy tamtejszy niepowtarzalny klimat. Czy tak samo będzie na Kruczej? Według urzędu miasta szeroka warszawska ulica ma potencjał do tego, by nabrać śródmiejskiego charakteru. szczególnie ciekawą wizją jest pasaż dla pieszych, który zająłby środek jezdni.

"Zostanie jej nadany zdecydowanie śródmiejski charakter, zmieni się na wzór barcelońskiej La Rambli. Środek jezdni zajmie szeroki pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. Ruch samochodów zostanie uspokojony, pojawią się udogodnienia dla rowerzystów. Dzięki zmianie charakteru, ulica Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich i miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń." - mówi Marzena Wojewódzka z urzędu miasta.

Zmiany są konieczne z powodu trwającej już przebudowy Placu Pięciu Rogów, przez którą ruch na Kruczej znacznie zmalał. Ale zanim rozpocznie się rewolucja, konieczna będzie kompleksowa analiza ruchu.

"Analiza będzie polegała na przeprowadzeniu pomiarów na wszystkich skrzyżowaniach na wspomnianym odcinku, a następnie na makrosymulacji ruchu. Pomiary zostaną przeprowadzone jesienią – trzykrotnie w danej lokalizacji w dwóch szczytach komunikacyjnych, czyli w godzinach 7-9 i 15-17. Pokażą, ile samochodów porusza się w miejscu badań. Z kolei makrosymulacja pozwoli sprawdzić, jak jeden i drugi wariant planowanej inwestycji wpłynie na ruch na ul. Kruczej oraz jej najbliższe otoczenie." - dodaje Wojewódzka.

Do przebudowy na razie daleka droga. Poszukiwania projektanta mają zacząć się dopiero na początku przyszłego roku.

„Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!"