Dowody osobiste milionów Polaków do wymiany
Jak przekazał pod koniec lutego serwis businessinsider.com.pl, opierając się przy tym na danych z grudnia, uzyskanych z Ministerstwa Cyfryzacji, w bieżącym roku ważność straci ok. 3 mln 371 tys. dowodów osobistych. Przypomnijmy, że dokument wydawany jest na 10 lat, więc osoby, które dawno nie sprawdzały zapisanego na "plastiku" terminu, szczególnie powinny sprawdzić, czy sprawa nie dotyczy właśnie ich. Warto bowiem pamiętać, że zgodnie z przepisami obywatele nie mogą uchylać się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego. Kto się do tego nie zastosuje, może liczyć się z dotkliwą karą - grzywną do 5 tys. zł czy nawet ograniczeniem wolności.
Jak wymienić dowód osobisty? Czy to coś kosztuje?
Co ważne, choć konsekwencje niewymienienia dowodu na ważny mogą być naprawdę kosztowne, sama wymiana jest bezpłatna. Utrata ważności dokumentu nie jest oczywiście jedyną sytuacją, w której należy zawnioskować o wydanie nowego. Sprawa dotyczy również m.in.:
- osób, które zmieniły dane, np. nazwisko;
- osób, których wygląd zmienił się w taki sposób, że ich rozpoznanie może się okazać niemożliwe;
- osób, które zgubiły dowód lub ich dokument został skradziony bądź zniszczony.
W przypadku utraty ważności dowodu powinno się złożyć wniosek co najmniej 30 dni przed upływem terminu. Można to uczynić osobiście w urzędzie gminy lub przez Internet.
"Jeśli składasz wniosek przez Internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez Internet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania)" - czytamy na rządowej stronie informacyjnej. Nowy dowód powinien być gotowy do 30 dni od złożenia wniosku.
Dystrybucja wody pitnej po awarii w Otwocku - zobacz zdjęcia:
