Tworzona Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą będzie stacjonować w obszarze na południe od Warszawy. Dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez Powstańców Warszawskich w kontekście 80. rocznicy tego zrywu, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku.
"Utworzenie 8. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą jest niezbędne, polskie wojsko musi być silne" – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister zaznaczył, że decyzja o lokalizacji i strukturze nowej dywizji to efekt analiz i wniosków z formowania innych związków taktycznych oraz z krajowych oraz międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych.
"Przygotowujemy powołanie nowej dywizji. Dlaczego ona jest niezbędna? Dlatego, że wojsko polskie musi być silne” – powiedział minister Błaszczak.
"Ci, którzy twierdzą, że 300 tys. żołnierzy wojska polskiego nie jest możliwe, nie zdają sobie sprawy z tego, że trzeba bardzo mocno pracować, żeby do tego doprowadzić i jest to, jak najbardziej możliwe" – dodał.
Nowa dywizja pod Warszawą - skład
Struktura dywizji oparta została na zebranych i wypracowanych w ostatnim czasie wnioskach z formowania 1. i 18. Dywizji oraz wnioskach z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych.
W skład dywizji wchodzić będą: dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada artylerii, brygada pancerna, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.
Przysięgę wojskową w Warszawie złożyło 1800 żołnierzy. Szef MON: to historyczne wydarzenie [ZDJĘCIA]