Karolina Pęk

Autor: AP/Associated Press/East News/Eugene Hoshiko

Mistrzyni! Karolina Pęk zdobyła złoty medal igrzysk paralimpijskich

Karolina Pęk zdobyła złoty medal w tenisie stołowym na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu! W emocjonującym finale w kategorii WS9 Polka pokonała Chinkę Guiyan Xiong 3:2. Warto zaznaczyć, że to już trzeci medal wywalczony przez Pęk w stolicy Francji.

Igrzyska paralimpijskie 2024. Karolina Pęk zdobyła złoto

W ćwierćfinale singla w kategorii WS9 Karolina Pęk pokonała Chinkę Jingdian Mao 3:0 (11:6, 11:9, 12:10). W półfinale okazała się lepsza od Węgierki Alexy Szvitacs 3:0 (11:7, 11:8, 11:7).

Sam finał był wyjątkowo emocjonujący - rozstrzygnął się bowiem dopiero w piątym secie. Polka wygrała pierwszą partię (11:7), jednak druga i trzecia należały już do Chinki (2:11, 4:11). W czwartym, naprawdę zażartym secie Pęk triumfowała 13:11. Ostatecznie wpisała również na swoje konto ostatnią część meczu (11:8). W decydującym secie Polka przegrywała 4:7, by objąć prowadzenie 9:7. Pęk wykorzystała pierwszą piłkę meczową i... się rozpłakała.

To trzeci medal Polki w stolicy Francji. W poprzednich dniach sięgnęła po dwa brązowe - z Piotrem Grudniem w mikście (XD17) oraz z Natalią Partyką w deblu (WD20).

Biało-czerwoni w tenisie stołowym wywalczyli w Paryżu osiem medali, w tym cztery złote.

Polacy zdobywają medal za medalem

Cała reprezentacja Polski zdobyła dotychczas w stolicy Francji 23 medale (osiem złotych, sześć srebrnych i dziewięć brązowych) i awansowała na 14. miejsce w klasyfikacji krajów.

W sobotę, 7 września swój medal zdobyła nie tylko Karolina Pęk, ale również Renata Śliwińska. Polska zawodniczka wywalczyła srebro w pchnięciu kulą w klasie F40. Triumfowała Holenderka Laura Baars, która już w pierwszej próbie uzyskała zwycięski wynik 9,10 m, najlepszy w jej karierze. Śliwińska, złota medalistka igrzysk w Tokio, pchnęła na odległość 9,00 m w drugim podejściu. Brąz wywalczyła Raja Jebali z Tunezji z wynikiem 8,66 m.