Mazowsze

Na Mazowszu powstanie Europejskie Centrum Renesansu. Wyjątkowe miejsce ma przyciągnąć turystów

2024-03-24 12:43

W województwie mazowieckim w Sycynie ma powstać Europejskie Centrum Renesansu. To w tej miejscowości urodził się Jan Kochanowski. W czwartek przedstawiciele zarządu województwa spotkali się z władzami pobliskiego Zwolenia, by podpisać akt notarialny dotyczący darowizny nieruchomości położonej w pow. zwoleńskim.

Samorząd województwa mazowieckiego formalnie stał się w czwartek właścicielem nieruchomości w Sycynie, należącej do tej pory do gminy Zwoleń. Wkrótce tereny wraz z budynkami mają być przekazane Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i rozpoczną się przygotowania do utworzenia Europejskiego Centrum Renesansu.

"Zależy nam, aby Europejskie Centrum Renesansu uzupełniło działalność muzeum w Czarnolesie. Mamy nadzieję, że dzięki nowej placówce, Sycyna stanie się miejscem, które przyciągnie turystów, inwestorów, a nowa działalność zaktywizuje lokalną społeczność" – powiedział marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. W ocenie jego zastępcy Rafała Rajkowskiego, budowa Europejskiego Centrum Renesansu w Sycynie to projekt ambitny i wymagający, kluczowy nie tylko dla rozwoju i promocji ziemi zwoleńskiej, ale i całego województwa.

Europejskie Centrum Renesansu powstanie na Mazowszu. Co tam będzie?

Obecnie na działkach o łącznej powierzchni ponad 3,1 ha znajduje się m.in. młyn-spichlerz z drugiej połowy XIX w., pozostałości parku dworskiego z XIX w. oraz staw. Zgodnie z wstępnymi planami Europejskie Centrum Renesansu ma się mieścić się w odrestaurowanym młynie i w nowych obiektach, które zostaną wybudowane na potrzeby placówki. W ramach kompleksu powstaną pracownie, sala konferencyjna, miejsca noclegowe i restauracja. Zrewitalizowany będzie także zabytkowy park, w którym zachowały się fundamenty dworu Kochanowskich. Będą one wyeksponowana wewnątrz planowanego pomnika. Park uatrakcyjnią rzeźby i instalacje przestrzenne.

Otwarcie Europejskiego Centrum Renesansu w Sycynie planowane jest na 2030 r., w którym przypada 500. rocznica urodzin Jana Kochanowskiego.

Miejsca związane z Janem Kochanowskim na ziemi zwoleńskiej

Na ziemi zwoleńskiej znajduje się kilka miejsc związanych w Kochanowskim i jego rodem. Poeta, po śmierci w 1584 r., zgodnie ze swym życzeniem, pochowany został w świątyni z Zwoleniu. W podziemnej kaplicy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się krypta rodu Kochanowskich. Są w niej epitafia Kochanowskich, a wśród nich wykute w czerwonym chęcińskim marmurze popiersie Jana Kochanowskiego. Powstało ono około 30 lat po śmierci poety.

W położonym kilkanaście kilometrów od Zwolenia Czarnolesie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Mieści się ono w XIX-wiecznym dworku rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich. Placówka bardzo zmieniła się w ostatnich latach. W ub. roku zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny dworskiej. Wcześniej dzięki funduszom unijnym przeprowadzono m.in. modernizację i rewaloryzację kompleksu parkowo-dworskiego. Powstała też nowa interaktywna wystawa "Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki". W muzeum odbywają się koncerty, festiwale i spektakle plenerowe.

W Sycynie k. Zwolenia ma powstać Europejskie Centrum Renesansu

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem