Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Na niebie pojawiła się niezwykle rzadka kometa. Sprawdź, jak i kiedy ją oglądać

2023-01-27 16:48

Na niebie pojawiła się zielona kometa C/2022 E3 (ZTF), którą ostatni raz na Ziemi oglądali neandertalczycy. Następna okazja do jej obserwacji będzie za 50 tysięcy lat. Tego widoku nie można przegapić!

Kometa C/2022 E3 (ZTF) - ostatnio oglądali ją neandertalczycy!

Na ten widok fascynaci astronomii czekali bardzo długo. Na niebie pojawił się obiekt, który ostatni raz mijał naszą planetę w czasach, kiedy na Ziemi żyli neandertalczycy.

Kometa, o której mowa, odkryta została 2 marca 2022 roku przez astronomów ze Zwicky Transient Facility. Według przeprowadzonych przez naukowców wyliczeń szacuje się, że obiekt ten okrąża Słońce raz na 50 000 lat. Ostatni raz mijał naszą planetę w okresie górnego paleolitu! Biorąc pod uwagę ten fakt warto w najbliższym czasie spojrzeć w nocne niebo.

Kiedy obserwować kometę?

Kometa C/2022 E3 (ZTF) jest zbyt daleko, by można ją było wyraźnie dostrzec gołym okiem bez użycia teleskopu. Zdaniem astronomów ten niezwykle rzadki obiekt będzie widoczny w postaci jasnej smugi na niebie na przełomie stycznia i lutego 2023 roku.

Perygeum, czyli moment, w którym kometa będzie najbliżej Ziemi, wypada na 1 lutego. Jeśli pogoda nie dopisze tego dnia, to nic straconego, bo już na kilka dni przed tą datą i po niej kometa może być widoczna gołym okiem przy sprzyjających warunkach, o ile wybierzemy się w oddalone od miejskich świateł miejsce, a niebo będzie pozbawione chmur. Jeśli chcecie zobaczyć ją dokładniej, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest użycie do tego teleskopu.

Gdzie na niebie szukać komety C/2022 E3?

Jak podał (24 stycznia) fanpage Z głową w gwiazdach "Kometa jest obecnie widoczna w konstelacji Smoka i niedługo przewędruje do Małej Niedźwiedzicy. Z perspektywy laika to obszar na niebie między Wielkim i Małym Wozem."

Kometa nie znajduje się na kursie kolizyjnym z naszą planetą i bezpiecznie minie nas w odległości około 44 milionów kilometrów. Okazja na obserwację tego niesamowitego obiektu to coś, co można zobaczyć tylko raz w życiu, bo następnym razem zapewne pojawi się za kolejne 50 000 lat.