Ochota

Na Ochocie pojawił się nowy mural. Zdobi ścianę powstającego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

2023-10-27 11:37

Na elewacji powstającego na Ochocie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej pojawił się nowy mural. Malowidło przedstawia barwną, młodzieżową narrację i będzie zdobiło ściany placówki opiekuńczo-wychowawczej, mającej otworzyć się w jednym ze skrzydeł budynku.

Przy parku na ulicy Korotyńskiego 13 powstaje nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W budynku o łącznej powierzchni ponad 4 tys. metrów znajdzie się m.in. żłobek oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Cały obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego to miejsce, które połączy potrzeby najmłodszych mieszkańców Warszawy i stołecznych seniorów. W budynku planujemy uruchomić żłobek dla maluchów, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, środowiskowy dom wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Wspólny budynek sprawi, że tak różne grupy będą miały szansę się spotkać, współdziałać, a przede wszystkim poznać. Dziś teren, gdzie planujemy stworzyć ośrodek jest otoczony płotem i zamknięty dla mieszkańców, a naszym zamiarem jest tworzenie przyjaznej i otwartej przestrzenie miejskiej, dostępnej dla mieszkańców miasta" – mówiła o tej inwestycji Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy w 2021 roku.

Nowy mural na Ochocie

Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną XYStudio budynek ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, jednak już teraz mieszkańcy mogą podziwiać mural, który właśnie się na nim pojawił. Malowidło stworzono na ścianie placówki opiekuńczo-wychowawczej i wpasowało się kolorystycznie w otoczenie. Wykonano je na tynku drobnoziarnistym przy użyciu wysokiej jakości silikonowych farb fasadowych, dzięki czemu będzie trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Autorem muralu jest Marcin Czaja. Artysta w swoim dziele nawiązuje do aktywności z dzieciństwa – sportu, kultury i nauki.

"Zależało mi na tym, aby mieszkająca w tej części Centrum młodzież mogła pochwalić się miejscem, które jest ich domem i żeby każdy z tych młodych ludzi znalazł w graffiti to, co jest mu bliskie" - mówi Marcin Czaja, na co dzień wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nowy mural na Ochocie. Zobacz zdjęcia

Zbigniew Ścibor-Rylski na muralu w Warszawie. "Po prostu piękny człowiek"